NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

ATRAKCJEKRYNICA MORSKAPIASKI

Szlak Joanny Chmielewskiej na mierzei

Szlak Joanny Chmielewskiej na Mierzei Wiślanej powstał z obywatelskiej inicjatywy. Pomysł na budowę tablic informacyjnych pojawił się w 2016 roku. Znana i popularna w czasach PRL-u pisarka bywała często w Krynicy Morskiej i Piaskach.

To miejsce możesz ocenić na dole artykułu

4.4/5

Dziś turyści mogą odwiedzić wiele miejsc, które autorka opisywała w swoich książkach i przeczytać sporo ciekawostek związanych z autorką. Podobno liczni bohaterowie jej twórczości wzorowani byli na ludziach, których poznała w czasie swoich długich pobytów na Mierzei Wiślanej.

REKLAMA
Krynica Morska

Joanna Chmielewska była honorową obywatelką Krynicy Morskiej. Być może właśnie dlatego jej szlak rozpoczyna się właśnie tu, na skwerze przy budynku miejskiej biblioteki. Stanęła tu ławka upamiętniająca pisarkę o raz pierwsza z tablic informacyjnych.

Najwięcej ciekawostek znajdziemy jednak w Piaskach, z którymi Chmielewska związała się na dobre.

Leśniczówka

Zanim jednak dotrzemy trasą szlaku do ostatniej polskiej miejscowości na mierzei, jeden z punktów szlaku znajdziemy przy leśniczówce, w połowie drogi pomiędzy Krynicą i Piaskami. Jak pisała Joanna Chmielewska „W porównaniu z Krynicą Morską w Leśniczówce panowała cudowna pustka, dalej, w kierunku Piasków plątali się tylko nudyści”. Zostało tak zresztą do dziś, bo przed Piaskami wciąż znajduje się nieoficjalna „naga plaża”.

Do Leśniczówki można dojść z parkingu przy dróżce prowadzącej do innej okolicznej atrakcji, Góry Pirat.

Piaski

W Piaskach pierwsza tablica stanęła przy malowniczym porcie rybackim, po stronie Zalewu Wiślanego. Kolejną znajdziemy nieopodal kościoła, a właściwie przy ulubionym domu pisarki. Stamtąd na piechotę można dotrzeć już do kolejnych punktów wycieczki, spacerując najpierw wzdłuż zalewu, a później w kierunku plaży.

Przy brzegu Zalewu Wiślanego znajduje się miejsce, w którym niegdyś stał stary dąb. Było to ulubione miejsce Joanny Chmielewskiej, w którym spędzała czas na tworzeniu zarysów swoich kolejnych książek albo na układaniu fabuły tych, które właśnie powstawały. Dziś znajdziemy tu już tylko korzeń drzewa, bowiem wielki dąb został zniszczony przez burzę dokładnie w… rocznicę śmierci autorki. Tuż obok tablicy informacyjnej znajdziecie warty odwiedzenia stary cmentarz menonitów z licznymi nagrobkami sprzed kilkuset lat.

Ostatnim punktem szlaku jest znajdująca się kilkaset metrów na północ w kierunku plaży stara latarnia morska, a właściwie budynek ratownictwa morskiego, który w czasie wojny służył za punkt orientacyjny. Na szczyt jego wieży prowadzą przewody, którymi do sygnalizacyjnej lampy doprowadzano gaz. Stąd od granicy z Rosją dzielą nas zaledwie 3 kilometry

REKLAMA

Punkty szlaku Joanny Chmielewskiej

  • Biblioteka w Krynicy Morskiej
  • Leśniczówka
  • Port Rybacki w Piaskach
  • Ulubiony Dom
  • Stary Dąb
  • Stara Latarnia

Oceń to miejsce

Szlak Joanny Chmielewskiej. Mapy i galeria

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

Zobacz też

⦿ Piaski: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA