NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

MIKOSZEWOWARTO WIEDZIEĆ

Lodowe kule na plaży. Skąd się biorą?

Lodowe kule na plaży to rzadkie zjawisko nad polskim morzem. Nie jest jednak niczym dziwnym w innych rejonach świata. Dla przykładu – te regularne formy powstają co roku na północno-wschodnim brzegu jeziora Michigan i tam nikogo nie dziwią.

W tym roku można je zobaczyć na plaży w Mikoszewie, niedaleko ujścia Wisły. Na dole artykułu znajdziecie galerię zdjęć.

Lodowe kule tworzą się, kiedy przechłodzona woda miesza się z błotem pośniegowym a jej ruch powoduje „toczenie” okrągłych kawałków marznącego śniegu. Pośniegowe błoto i tzw. śryż, czyli lód prądowy na skutek działania fal morskich formują kule, zazwyczaj powstające wokół kamieni. Takie „śnieżki” fale wypychają następnie na brzeg.

Lodowe kule, które można zobaczyć na plażach Mierzei Wiślanej maja zazwyczaj od kilku do maksymalnie kilkunastu centymetrów średnicy. Te, które powstają na brzegu jeziora Michigan, osiągają rozmiary nawet dwa razy większe. Powstawaniu kul na nadbałtyckich plażach sprzyja niskie zasolenie wody. Dzięki temu warunki są bardzo zbliżone do dużych jezior, w którym woda jest słodka i łatwo zamarza.

REKLAMA

Aby zaistniało takie zjawisko, niezbędne jest nałożenie się na siebie wielu czynników, takich jak odpowiednia temperatura, czy regularność i kierunek wiatru – w przypadku Bałtyku wiatru południowego. Wiatr nie może być tez zbyt słaby albo zbyt silny. Inaczej „toczenie” lodowych kul nie byłoby możliwe. Duże fale powodowałyby rozbijanie lodowych form a nie ich łagodne obrastanie w kolejne warstwy.

Lodowe kule na plaży swój początek mają w drobnych przedmiotach, leżących na piasku albo w płytkiej wodzie. Mogą to być kamienie, kawałki patyków lub jakiekolwiek inne przedmioty toczone przez wodę.

GALERIA: fot. Konrad Kołodziejski

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

➡ Zobacz też:

⦿ Mikoszewo: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA