NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

KRYNICA MORSKAMIEJSCOWOŚCI

Krynica Morska. Jedyne miasto na mierzei

Krynica Morska (niemiecki Kahlberg) to miasto na Mierzei Wiślanej, to także najbardziej popularny kierunek wakacyjny na Żuławach Wiślanych.

Obszar lądowy Krynicy Morskiej jest w całości objęty Parkiem Krajobrazowym Mierzeja Wiślana. Funkcję uzupełniającą ochrony tego obszaru spełnia specjalny obszar ochrony siedlisk „Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana”. W zachodniej części Krynicy znajduje się rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej. Obszar morski gminy Krynica Morska jest objęty obszarem specjalnej ochrony ptaków „Zalew Wiślany”.

Krynica Morska jest jednym z najmniejszych miast w Polsce. Według danych z 31 grudnia 2014 r. miasto miało 1335 mieszkańców, co plasowało ją na ósmym miejscu w rankingu najmniejszych miast w Polsce. Natomiast Krynica Morska jako gmina zajmuje pierwszą pozycję w rankingu najmniejszych gmin w kraju (pod względem liczby mieszkańców).

REKLAMA
➡ Historia

Pierwsze potwierdzone osadnictwo na terenie dzisiejszej Krynicy Morskiej pochodzą z lat 1258–1282. Mówią one o miejscowości Lipa (Liep), której nazwa pochodziła od granicznego drzewa. Po 1309 roku Zakon Krzyżacki włączył Lipę w skład Komturii Elbląskiej. Pod nazwą Kahlberg została pierwszy raz wzmiankowana w roku 1424 na dokumencie Elbląskiego Komtura nadającego przywilej lokacyjny dla karczmy Mikołaja Wildenberga. Od 1466 należała do Gdańska, po 1842 przeszła na własność Elbląga. W tym czasie uruchomiono połączenia morskie z Elblągiem i Królewcem.

3 maja 1945 roku z miejscowości wyparto jednostki niemieckie. Dokonały tego oddziały 2 armii gwardyjskiej i 45 armii 3 Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej.

Tymczasowo po II wojnie światowej, w latach 1945–1947, stosowano nazwę Łysa Góra, będącą tłumaczeniem niemieckiej nazwy. W 1947 r. wprowadzono polską nazwę – Łysica, zastępując przedwojenną niemiecką – Kahlberg-Liep. W 1958 r. nastąpiła ponowna zmiana nazwy na dzisiejszą Krynicę Morską.

Co ciekawe, aktualna nazwa Krynica Morska odwołuje się do wyrazu ukraińskiego i regionalizmu południowopolskiego. Jest zatem nazwą całkowicie obcą z punktu widzenia mowy rdzennych mieszkańców Pomorza.

➡ Turystyka

W Krynicy Morskiej turyści znajdą pola biwakowe, kempingi, ośrodki wczasowe a także hotele. W sezonie wakacyjnym uruchamiane jest połączenie statkami żeglugi przybrzeżnej z Tolkmickiem, Elblągiem i Fromborkiem.

Nad Bałtykiem w Krynicy Morskiej znajduje się także letnie kąpielisko morskie o długości blisko 2 kilometrów.

➡ Ciekawe miejsca
  • Wielbłądzi Grzbiet – najwyższa wydma na Mierzei Wiślanej (49,5 m n.p.m.); jedyny naturalny punkt na Mierzei, z którego widać równocześnie Zatokę Gdańską a także Zalew Wiślany
  • port Krynica Morska, zarówno rybacki, jak i wycieczkowy
  • Kościół pw. św. Piotra Apostoła i św. Franciszka z 1938 r.
  • latarnia morska w sezonie letnim udostępniona dla zwiedzających
  • cmentarz żołnierzy radzieckich, znajdujący się bezpośrednio obok latarni morskiej

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

➡ Zobacz też:

⦿ Krynica Morska: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Tworzenie stron obiektów

2 komentarze do “Krynica Morska. Jedyne miasto na mierzei

Możliwość komentowania została wyłączona.