NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

AKTUALNOŚCIPIASKIWARTO WIEDZIEĆ

Radziecka mina morska zdetonowana w Piaskach [WIDEO]

Radziecka mina morska została zdetonowana na plaży w Piaskach na Mierzei Wiślanej. Akcję przeprowadził 15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy we współpracy z Posterunkiem Policji w Krynicy Morskiej, Urzędem Morskim Gdynia, Placówką Straży Granicznej w Krynicy Morskiej, a także OSP Krynica Morska.

  • miny kotwiczne były używane od XIX wieku aż do zakończenia II wojny światowej
  • zwolnienie zapalników następowało po rozpuszczeniu zabezpieczeń z… cukru
  • radziecka mina M26 zawierała 240 kilogramów trotylu
REKLAMA

Niedawne sztormy w okolicach Zatoki Gdańskiej odsłoniły na plaży w Piaskach minę kotwiczną z czasów II wojny światowej. Mina wraz z obudową ważyła około 600 kilogramów. Patrol saperski przygotował miejsce detonacji w okolicach wejścia numer 2 w Piaskach, nieopodal granicy z Federacją Rosyjską. Teren zabezpieczono, a także objęto strefą ochronną o promieniu 1 kilometra.

Zdetonowana mina to radzicki ładunek typu M26 – kotwiczna mina morska używana między innymi podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w latach 1941 – 1945. Mina oryginalnie zawierała około 240 kilogramów trotylu.

To nie pierwszy taki ładunek znaleziony i zniszczony na polskim wybrzeżu. W 2012 roku załoga ORP Czajka wykrył obiekt, który po zweryfikowaniu okazał się być takim samym, jak ten zdetonowany na plaży w Piaskach. Wówczas do identyfikacji miny użyto zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego.

REKLAMA
Mina kotwiczna. Co warto wiedzieć?

Mina kotwiczna to typ miny powszechnie stosowany od końca XIX wieku aż do drugiej wojny światowej. Eksplodowała po bezpośrednim kontakcie ze statkiem. Ponieważ jej wyporność była dodatnia, obciążano ją kotwicą lub liną, utrzymującą minę na zadanej głębokości.

Ponieważ ładunek wyposażony był w szereg kontaktowych zapalników,  na czas transportu na zapalniki zakładane były tuleje ochronne. Zabezpieczenia usuwał zwalniacz cukrowy, kiedy po wrzuceniu do wody… cukier się rozpuszczał.

Na początku II wojny światowej Niemcy wynaleźli minę magnetyczną, którą przyciągała metalowa konstrukcję okrętu. Ten wynalazek odesłał miny kotwiczne na karty wojennej historii.

dalszy ciąg artykułu znajduje się pod materiałem wideo

➡ Znalazłeś niewybuch? Pamiętaj, że…

Niewybuchy z czasów II wojny światowej wciąż zalegają na plażach, a także w lasach Mierzei Wiślanej. Szczególnie w ostatnim okresie zbrojnego konfliktu z lat 1939 – 1945 na mierzei prowadzone były intensywne działania wojenne. Do dziś w lasach regularnie odnajdywane są pociski artyleryjskie, moździerzowe, a także amunicja karabinowa. Jeśli zauważysz przedmiot, który może okazać się niewybuchem, zastosuj się do poniższych wskazówek:

  • po pierwsze i najważniejsze: nie dotykaj go, zachowaj możliwie największy dystans
  • nie przenoś, nie przesuwaj, nie rzucaj w niego innymi przedmiotami
  • jeśli w okolicy znajdują się inni, poinformuj ich o potencjalnym niebezpieczeństwie
  • skontaktuj się natychmiast z odpowiednimi służbami pod alarmowym numerem 112
  • podaj możliwie najbardziej dokładne dane dotyczące samego znaleziska oraz jego lokalizacji

Co jeszcze odkryto na Mierzei Wiślanej? Sprawdźcie w artykule Tajemnice Mierzei Wiślanej. Samolot, ciężarówki i U-Boot.

fot. FB 15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy

REKLAMA
Bałtyk Sztutowo
Znajdź w Krynicy Morskiej