NaMierzeje.pl
DREWNICAMIKOSZEWONA ROWERZEWIDEO

Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy

Nowy odcinek EuroVelo 9 jest już do dyspozycji rowerzystów. Dojedziemy nim z przystani promowej w Mikoszewie do Drewnicy. W ten sposób dla miłośników aktywnego wypoczynku otwiera się możliwość zwiedzania kolejnych ciekawych miejsc na Mierzei Wiślanej i Żuławach.

  • fragment EuroVelo 9 z Mikoszewa do Drewnicy ma długość 5,2 kilometra
  • dzięki nowej inwestycji teraz z Mikoszewa można skierować się nie tylko na wschód, ale także na południe
  • po drugiej stronie przekopu Wisły znajduje się równoległa ścieżka rowerowa, prowadząca na południe Wyspy Sobieszewskiej. Można się do niej dostać promem, który kursuje w sezonie turystycznym
REKLAMA

Oddany w 2022 roku odcinek o długości ponad 5 kilometrów prowadzi z Mikoszewa na południe, wzdłuż przekopu Wisły. Rozpoczyna się kilkadziesiąt metrów przed wjazdem na parking przy przystani promu Świbno – Mikoszewo. Prom w sezonie przewozi tysiące turystów – także rowerzystów – pomiędzy Wyspą Sobieszewską i Mierzeją Wiślaną. Do promu można dotrzeć na rowerze trasą R10 z miejscowości znajdujących się na Mierzei Wiślanej, np. z Jantaru, Stegny, czy Krynicy Morskiej.

dalszy ciąg informacji pod materiałem wideo

Do tej pory rowerzyści, aby dostać się do Rybiny, korzystali ze ścieżki na wale przeciwpowodziowym, jednak jej jakość pozostawiała wiele do życzenia. Teraz w tym samym miejscu położono asfalt. W Drewnicy znajduje się jedna z największych atrakcji okolic – wiatrak Koźlak, zbudowany w całości z drewna. Można tu zobaczyć także kilka starych budynków, będących pamiątką myśli architektonicznej sprzed lat.

Z Drewnicy można pojechać dalej na południe, jednak jeśli stacjonujecie na Mierzei Wiślanej, jest kilka możliwości powrotu do Mikoszewa, Stegny czy Jantaru.

REKLAMA
Nie tylko Eurovelo 9

Z Drewnicy można wrócić do Mikoszewa tą samą, nową trasą,. Można także przebić się polnymi drogami w kierunku Stegny przez miejscowości Przemysław, Izbiska i Junoszyno. Część tej trasy prowadzi wzdłuż malowniczego brzegu Szkarpawy. Pamiętajcie jednak, że z Drewnicy do wsi Izbiska będzie trzeba pokonać odcinek publicznej, wąskiej drogi łączącej trasę S7 z drogą 501 w Mikoszewie.

Nowy fragment trasy EuroVelo 9 to kolejne kilometry dodane do bogatej, rowerowej oferty Mierzei Wiślanej. Wzdłuż całego nadmorskiego pasa prowadzi szlak R10, którym można dojechać z Mikoszewa aż do granicy z Rosją w Piaskach. W Jantarze z R10 na południe prowadzi odnoga EuroVelo 10/13, którą można dotrzeć aż do Elbląga.