NaMierzeje.pl
ATRAKCJEPIASKI

Stara latarnia morska w Piaskach

Stara latarnia morska w Piaskach znajduje się kilkaset metrów od szerokiej, pustej zazwyczaj plaży. Co prawda czasy swojej świętości ma już za sobą, ale wciąż prezentuje się okazale.

To miejsce możesz ocenić na dole artykułu

4.83/5

Budynek właściwie był stacją ratownictwa morskiego, używaną przez niemieckie wojska w czasie II wojny światowej. Do dziś trwają spory na temat zasadności używania nazwy „latarnia morska”, podsycane szczególnie przez „latarniowych purystów”, którzy twierdzą, że obiekt nie spełniał nigdy podstawowych wymogów, by wpisać go na oficjalną listę latarni. Jednak wewnątrz ceglanej wieży znajdują się przewody, którymi ze stojaka na butlę doprowadzano gaz do lampy świecącej na jej szczycie. Stara latarnia w Piaskach pełniła zatem bez wątpienia funkcje sygnalizacyjne i nawigacyjne, służąc jako punkt orientacyjny.

Już pod koniec XX wieku na wieży świeciła lampa elektryczna zasilana akumulatorami. Budynek i emitowane z niego światło przestało mieć znaczenie kiedy dostępność do lokalizacji GPS stała się powszechna.

REKLAMA

Latarnia morska, czy tez stacja ratownictwa morskiego w Piaskach nie jest dziś użytkowana zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem. Od kilku lat zarówno budynek, jak i teren wokół należą do Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Stąd, szczególnie latem, można tu spotkać dziesiątki biwakujących harcerzy.

Budynek podczas II wojny światowej pełnił funkcję niemieckiej stacji ratownictwa morskiego oraz – zgodnie z nazwą – latarni morskiej.

Na terenie obok latarni morskiej w Piaskach kończy się także Szlak Joanny Chmielewskiej. Znana pisarka podczas swoich licznych wizyt i spacerów po Mierzei Wiślanej lubiła przesiadywać na ławce przed latarnią. Niedaleko znajdziecie też stary cmentarz mennonitów.

📌 ZOBACZ MIEJSCE NA MAPIE

Oceń to miejsce

GALERIA ZDJĘĆ

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

Zobacz też

⦿ Piaski: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA
TAXI Mierzeja

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA
Nadzalewowa Kolej Drezynowa | NaMierzeje.pl

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA


3 komentarze do “Stara latarnia morska w Piaskach

Możliwość komentowania została wyłączona.