Mikoszewo na prawym brzegu. Krótka historia

Mikoszewo na prawym brzegu przekopu Wisły to niewielka miejscowość, która jest doskonale znana wszystkim miłośnikom nadmorskiego wypoczynku. Dziś słynie przede wszystkim z przepięknych widoków przy ujściu Wisły do Bałtyku, szerokich plaż i promu, którym można przedostać się na Wyspę Sobieszewską.

Pierwsze zapisy wspominające Mikoszewo pochodzą już z XIII wieku. Oznacza to, że ta rybacka osada ma dłuższą historię, niż leżący nieopodal Jantar. W czasach, kiedy na okolicznych terenach rządzili Krzyżacy, Mikoszewo było swego rodzaju spichlerzem, dostarczającym wszelkie dobra dla zakonu – między innymi do zamku w Malborku. Stara nazwa miejscowości to Nickelswalde. Wieść niesie, że pochodzi od imienia bogatego Nickela, który był jednym z mieszkających tu zamożnych włościan. Pruscy kronikarze donoszą nawet, że Nickela odwiedził sam Wielki Mistrz Ulryk von Jungingen w towarzystwie grupy rycerzy. Chciał im pokazać, jak doskonale radzą sobie ci, którzy pozostają pod skrzydłami Zakonu Krzyżackiego.

Na mocy postanowień Pokoju Toruńskiego Mikoszewo zostało – podobnie jak Jantar – własnością Gdańska. W połowie XIX wieku Mikoszewo wciąż było niewielką wioską. Znajdowało się tu kilkanaście gburstw (czyli posiadłości zamożnych gospodarzy – gburów) i zagród. W blisko czterdziestu domostwach mieszkało około 350 osób. Co ciekawe – tylko jeden mieszkaniec Mikoszewa był katolikiem, reszta to ewangelicy.

REKLAMA
MEGA INWESTYCJA I WIZYTA KSIĘCIA

W Mikoszewie dużo zmieniło się w 1895 roku, na skutek ogromnej – jak na tamte czasy – inwestycji, jaką był przekop Wisły. W efekcie wieś znalazła się na prawym brzegu rzeki, tuż obok jej ujścia do Morza Bałtyckiego. Rok później okolice wizytował sam książę Albrecht, członek rodziny cesarskiej. Aby zobaczyć, jak wygląda przekop Wisły wspiął się na wysoką wydmę. W tym miejscu postawiono pamiątkowy kamień, który dzisiaj można zobaczyć przy głównej drodze krajowej prowadzącej przez Mikoszewo.

Mikoszewo na naszym > kanale YouTube < NaMierzeje.pl

W 1991 roku w okolicach ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego utworzono rezerwat Mewia Łacha. To miejsce, gdzie swoje gniazda zakładają niezliczone gatunki ptaków. Rezerwat jest również jedynym miejscem w Polsce, gdzie na stałe przebywają foki.

ZOBACZ TEŻ

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

➡ Zobacz też:

⦿ Mikoszewo: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA
Pensjonat Wielorybek | NaMierzeje.pl

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA