NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

JANTARWARTO WIEDZIEĆ

Jantar, czyli bursztynowa historia

Jantar to niewielka miejscowość na Mierzei Wiślanej, znana przede wszystkim z szerokich plaż i rozwiniętej infrastruktury turystycznej. Ale historia tej wsi sięga XIV wieku, bo pierwsze informacje umieszczone w księgach Komturstwa Malborskiego pochodzą z 1391 roku.

Jantar to litewski odpowiednik słowa bursztyn. Nazwa nie wzięła się znikąd, ponieważ właśnie tędy przechodził bursztynowy szlak, wiodący wzdłuż całej Mierzei Wiślanej. Zresztą poszukiwania bursztynu to do dziś jedna z największych turystycznych atrakcji, choć na plaży można znaleźć raczej małe drobinki a duże okazy są rzadkością.

REKLAMA

W XIV i XV wieku mieszkańcy osady zajmowali się przede wszystkim rolnictwem i rybołówstwem. W czasie wojny trzynastoletniej Jantar był plądrowany, podobnie jak wcześniej, podczas oblężenia Malborka w latach 1409 – 1411. Po okresie niepokojów został włączony w skład wiejskich posiadłości miasta Gdańsk. Mieściły się tu między innymi dwie karczmy, które służyły jako miejsce odpoczynku dla podróżnych.

Jantar na naszym > kanale YouTube < NaMierzeje.pl

Jantar nie zawsze nosił taką nazwę. Niemieckie Pasewark to dawna historia. Ale nawet tuż po II wojnie światowej wojnie miejscowość nazywała się Paców, nadaną w 1945 roku. Ostatecznie zmienioną ją na Jantar dwa lata później.   Dziś Jantar utrzymuje się przede wszystkim z turystyki. Znajdziemy tu liczne ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty i prywatne kwatery. Przy głównym zejściu na plaże rozbudowano infrastrukturę gastronomiczno-usługową a główna ulica prowadząca nad morze w sezonie tętni życiem.

W Jantarze organizowane są także Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Przez Jantar prowadzi trasa Żuławskiej Kolei Dojazdowej, którą można przedostać się z Mikoszewa, od brzegu przekopu Wisły, aż do Sztutowa.

REKLAMA
Tworzenie stron obiektów
ZOBACZ TEŻ

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

➡ Więcej o Jantarze:

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Tworzenie stron obiektów