Dzwonnica w Mikoszewie, która była… kostnicą

Dzwonnica w Mikoszewie to pozostałość po dawnym, ewangelickim miejscu kultu. Obok dzwonnicy niegdyś stał mały, drewniany kościół, na jej tyłach znajdował się też stary cmentarz. Z biegiem lat kościół rozebrano a cmentarz popadł w ruinę. Ocalała jedynie drewniana dzwonnica, zbudowana pod koniec XIX wieku.

To miejsce możesz ocenić na dole artykułu

4.75/5
REKLAMA

Budynek składa się z dwóch kondygnacji przykrytych dwuspadowym dachem. Warto zwrócić uwagę na piękne zdobienia desek wieńczących drzwi i okna oraz krokwi nad pierwszą kondygnacją.

Tuż obok starej dzwonnicy znajdują się pozostałości nagrobków, znalezione na terenie starego cmentarza ewangelickiego. Uporządkowane i ułożone przez obecnego proboszcza parafii stanowią pamiątkę opowiadającą o przeszłości regionu. Na krzyżach można znaleźć nazwę Nickelswalde – starą, niemiecką nazwę miejscowości Mikoszewo.

DZWONNICA W MIKOSZEWIE NA KANALE YOUTUBE

Dzwonnica w Mikoszewie wciąż jest używana, natomiast dzwony ożywają dzięki ręcznemu napędowi. Ciekawostką jest fakt, że w dawnych czasach budynek dzwonnicy w Mikoszewie był używany także jako… kostnica. Bezpośrednio obok znajdował się cmentarz, drewnianą budowlę wykorzystywano więc do przechowywania ciał przed pochówkiem.

Dziś obok starej dzwonnicy i nowego cmentarza stoi kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nowoczesny budynek nie przypomina w niczym tego sprzed wieków, ale – w pewnym sensie – jest jego następcą.

📌 DZWONNICA W MIKOSZEWIE. LOKALIZACJA NA MAPIE

Oceń to miejsce

ZOBACZ TEŻ

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

➡ Zobacz też:

⦿ Mikoszewo: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA