Dzwonnica w Mikoszewie, która była… kostnicą 5/5

Dzwonnica w Mikoszewie to pozostałość po dawnym, ewangelickim miejscu kultu. Obok dzwonnicy niegdyś stał mały, drewniany kościół, na jej tyłach znajdował się też stary cmentarz. Z biegiem lat kościół rozebrano a cmentarz popadł w ruinę. Ocalała jedynie drewniana dzwonnica, zbudowana pod koniec XIX wieku.

REKLAMA

Budynek składa się z dwóch kondygnacji przykrytych dwuspadowym dachem. Warto zwrócić uwagę na piękne zdobienia desek wieńczących drzwi i okna oraz krokwi nad pierwszą kondygnacją.

Tuż obok starej dzwonnicy znajdują się pozostałości nagrobków, znalezione na terenie starego cmentarza ewangelickiego. Uporządkowane i ułożone przez obecnego proboszcza parafii stanowią pamiątkę opowiadającą o przeszłości regionu. Na krzyżach można znaleźć nazwę Nickelswalde – starą, niemiecką nazwę miejscowości Mikoszewo.

DZWONNICA W MIKOSZEWIE NA KANALE YOUTUBE

Dzwonnica w Mikoszewie wciąż jest używana, natomiast dzwony ożywają dzięki ręcznemu napędowi. Ciekawostką jest fakt, że w dawnych czasach budynek dzwonnicy w Mikoszewie był używany także jako… kostnica. Bezpośrednio obok znajdował się cmentarz, drewnianą budowlę wykorzystywano więc do przechowywania ciał przed pochówkiem.

Dziś obok starej dzwonnicy i nowego cmentarza stoi kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nowoczesny budynek nie przypomina w niczym tego sprzed wieków, ale – w pewnym sensie – jest jego następcą.

📌 DZWONNICA W MIKOSZEWIE. LOKALIZACJA NA MAPIE

Oceń to miejsce

ZOBACZ TEŻ

Dołącz do fanów naszych mediów społecznościowych:

REKLAMA

NOCLEGI W MIKOSZEWIE

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA