Szlak w rezerwacie Mewia Łacha 5/5 (1)

Pieszy szlak w rezerwacie Mewia Łacha powstał na podstawie rozporządzenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Gdańsku. To doskonała wiadomość dla tych, którzy na Mierzeję Wiślaną przyjeżdżają nie tylko po to, aby łapać słońce na plażach.

Mewia Łacha to rezerwat przyrody, zlokalizowany po obu stronach ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego. Przekop wisły wykonano pod koniec XIX wieku, w miejscu starego koryta rzeki, które zanikło w średniowieczu. Uregulowanie ujścia największej polskiej rzeki miało jeden cel. Zapobiec licznym i częstym powodziom, które nawiedzały tereny Żuław. Powrót do starego ujścia rzeki umożliwił także osiedlenie się w tych okolicach wielu gatunków.

Pieszy szlak w rezerwacie Mewia Łacha
PIESZY SZLAK W REZERWACIE MEWIA ŁACHA

Ujście Wisły upodobały sobie szczególnie ptaki. Szerokie plaże i błotniste zarośla stały się ptasim rajem. W 1991 roku ustanowiono rezerwat przyrody Mewia Łacha. Ciekawostką jest fakt, że Mewia Łacha jest jedynym w Polsce tego typu rejonem, który nie ma stałej powierzchni. Ze względu na bliskość morza oraz szerokie ujście Wisły powierzchnia rezerwatu jest zmienna. W skład Mewiej Łachy wchodzą także piaszczyste „wyspy”, które pojawiają się i znikają w zależności od morskich pływów.

Mewia Łacha to nie tylko ostoja ptactwa. Spotkać tu można także wydry, bobry europejskie i fokę szarą. Po zachodniej stronie ujścia Wisły znajduje się „focza wyspa”, na której można zaobserwować nawet do kilkunastu wylegujących się tu fok.

Pieszy szlak w rezerwacie Mewia Łacha znajduje się po zachodniej stronie ujścia Wisły, na terenie Wyspy Sobieszewskiej. Jest dostępny już teraz, rozporządzenie weszło w życie z chwilą jego podpisania. Ze wschodniej części Mierzei Wiślanej na Wyspę Sobieszewską można się dostać promem w Mikoszewie. Przecinająca Wisłę platforma kursuje w okresie wakacyjnym codziennie. Do stacji przeprawowej dojedziecie rowerem, samochodem, lub Żuławską Koleją Dojazdową, której ostatnia stacja znajduje się nieopodal brzegu Wisły.

REKLAMA

Oceń to miejsce

ZOBACZ TEŻ

⦿ Wyspa Sobieszewska: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA