Szlak w rezerwacie Mewia Łacha

Pieszy szlak w rezerwacie Mewia Łacha powstał na podstawie rozporządzenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Gdańsku. To doskonała wiadomość dla tych, którzy na Mierzeję Wiślaną przyjeżdżają nie tylko po to, aby łapać słońce na plażach.

To miejsce możesz ocenić na dole artykułu

5/5

Mewia Łacha to rezerwat przyrody, zlokalizowany po obu stronach ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego. Przekop wisły wykonano pod koniec XIX wieku, w miejscu starego koryta rzeki, które zanikło w średniowieczu. Uregulowanie ujścia największej polskiej rzeki miało jeden cel. Zapobiec licznym i częstym powodziom, które nawiedzały tereny Żuław. Powrót do starego ujścia rzeki umożliwił także osiedlenie się w tych okolicach wielu gatunków.

Ujście Wisły upodobały sobie szczególnie ptaki. Szerokie plaże i błotniste zarośla stały się ptasim rajem. W 1991 roku ustanowiono rezerwat przyrody Mewia Łacha. Ciekawostką jest fakt, że Mewia Łacha jest jedynym w Polsce tego typu rejonem, który nie ma stałej powierzchni. Ze względu na bliskość morza oraz szerokie ujście Wisły powierzchnia rezerwatu jest zmienna. W skład Mewiej Łachy wchodzą także piaszczyste „wyspy”, które pojawiają się i znikają w zależności od morskich pływów.

Pieszy szlak w rezerwacie Mewia Łacha
PIESZY SZLAK W REZERWACIE MEWIA ŁACHA

Mewia Łacha to nie tylko ostoja ptactwa. Spotkać tu można także wydry, bobry europejskie i fokę szarą. Po zachodniej stronie ujścia Wisły znajduje się „focza wyspa”, na której można zaobserwować nawet do kilkunastu wylegujących się tu fok.

Pieszy szlak w rezerwacie Mewia Łacha znajduje się po zachodniej stronie ujścia Wisły, na terenie Wyspy Sobieszewskiej. Jest dostępny już teraz, rozporządzenie weszło w życie z chwilą jego podpisania. Ze wschodniej części Mierzei Wiślanej na Wyspę Sobieszewską można się dostać promem w Mikoszewie. Przecinająca Wisłę platforma kursuje w okresie wakacyjnym codziennie. Do stacji przeprawowej dojedziecie rowerem, samochodem, lub Żuławską Koleją Dojazdową, której ostatnia stacja znajduje się nieopodal brzegu Wisły.

REKLAMA
Pensjonat Wielorybek | NaMierzeje.pl

Oceń to miejsce

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

Zobacz też

⦿ Wyspa Sobieszewska: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

REKLAMA

🌞 Oferty premium

➕ DODAJ PROMOWANĄ OFERTĘ

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA
Apartamenty NCNK | NaMierzeje.pl

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA