NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

ATRAKCJEMIKOSZEWO

Kamień i wzgórze księcia Albrechta

Kamień i wzgórze księcia Albrechta to już historia. Dzisiaj nie ma już schodów do punktu obserwacyjnego, a kamień stoi zupełnie gdzie indziej. Kamień pamiątkowy z 1886 roku, który znajdziecie w Mikoszewie przy głównej drodze nr 501 ma przypominać o wizycie samego księcia Albrechta. Regent Brunszwiku i członek rodziny cesarskiej wizytował dawny Nickelwalde, aby podziwiać przekop Wisły, przy którym prace zakończono rok wcześniej.

To miejsce możesz ocenić na dole artykułu

4.4/5

Książę Albrecht Prinz zu Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg przypłynął z wizytą na pokładzie parowca „Gottfried Hagen”. Miał zwiedzać obecne Mikoszewo i dokonać inspekcji przekopu. Ponieważ teren wokół rzeki był płaski, książę musiał przenieść się na najwyższe okoliczne wzniesienie i stamtąd obserwować nowy bieg Wisły.

Na jego szczycie, na wysokości 33 metrów nad poziomem morza postawiono kamień z datą 30.08.1886 oraz nazwą – „Prinz Albrecht Hohe”, czyli wzgórze księcia Alberta.

REKLAMA

Kamień i wzgórze księcia Albrechta dziś nie stanowią już jedności. Kamień stał na wzgórzu aż do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, później został przeniesiony do Mikoszewa, w okolice obecnej remizy strażackiej. Widać go wyraźnie z głównej trasy 501, przecinającej całą Mierzeję Wiślaną.

Kiedy kamień znalazł się na swoim obecnym miejscu, rozebrano także schody prowadzące na wzgórze. W trakcie prac znaleziono… dokument, który informował o zakończeniu budowy kamiennych schodów na szczyt wzgórza. W dokumencie widniały także imiona i nazwiska ośmiu kamieniarzy i brukarzy.

📌 KAMIEŃ KSIĘCIA ALBRECHTA. LOKALIZACJA NA MAPIE

Oceń to miejsce

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

➡ Zobacz też:

⦿ Mikoszewo: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Tworzenie stron obiektów