Messerschmitt ME 109 G na plaży w Stegnie 4/5 (3)

Messerschmitt ME 109 G w Stegnie? To nic dziwnego, ponieważ okolice Żuław Wiślanych były sceną dramatycznych wydarzeń podczas II Wojny Światowej. Do dziś na Mierzei Wiślanej można znaleźć dużo śladów tamtych lat. W lasach ciągnących się od Mikoszewa do Piasków co chwilę można natknąć się na okopy, transzeje czy stanowiska artyleryjskie. 5 października 2018 roku, a więc ponad 70 lat po zakończeniu działań wojennych na plaży w Stegnie odnaleziono wrak niemieckiego samolotu Messerschmitt Me 109 G.

Informacje o tym, że w Stegnie leży wrak samolotu pochodzą ze znacznie wcześniejszego okresu. Najstarsi mieszkańcy okolic pamiętają, jak przed laty fragmenty maszyny wystawały z wody. Pod warstwą piasku odnaleziono skrzydła, fragmenty kadłuba a także silnik. Samolot zachował się w bardzo dobrym stanie – przede wszystkim dlatego, że był aluminiową konstrukcją.

Znaleziony Messerschmitt Me 109 G został najprawdopodobniej zestrzelony w 1945 roku przez nacierające wojska ZSRR. Według jednej z hipotez pilot próbował lądować na plaży uszkodzonym samolotem.

REKLAMA

Dziś na plaży w Stegnie nie ma śladu po wraku, który trafił pod opiekę Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza, gdzie ma być odrestaurowany i wystawiony jako jeden z eksponatów. Zostało jednak miejsce, w którym można na chwilę wrócić do wydarzeń sprzed ponad pół wieku.

📌 LOKALIZACJA ZNALEZISKA

Oceń to miejsce

MESSERSCHMITT ME 109 GALERIA
REKLAMA
NOCLEGI W STEGNIE
Nie ma ogłoszeń pasujących do Twoich kryteriów wyszukiwania.

GDZIE ZJEŚĆ W STEGNIE
Nie ma ogłoszeń pasujących do Twoich kryteriów wyszukiwania.
REKLAMA

2 myśli na temat “Messerschmitt ME 109 G na plaży w Stegnie

Możliwość komentowania została wyłączona.