Okopy z II wojny światowej. Pamiątka wryta w ziemię

Okopy z II wojny światowej można napotkać wzdłuż całej Mierzei Wiślanej. Wzdłuż trasy rowerowej prowadzącej z Mikoszewa do Piasków znajdziecie mnóstwo pozostałości po działaniach wojennych – najbardziej widoczne są liczne okopy, które zauważycie, nie zsiadając nawet z rowerów.

To miejsce możesz ocenić na dole artykułu

4.67/5

Czy wiecie, że działania wojenne na Mierzei Wiślanej zakończyły się później, niż oficjalnie zamknięto historyczny rozdział WWII? Wszystko z powodu… rozbieżności w ustawieniach zegarków a także wyjątkowej zaciętości walk prowadzonych na całym pasie Mierzei.

DO OSTATNIEJ CHWILI

Nie wchodząc w szczegóły – na Mierzei do ostatnich chwil wojny stacjonowało kilkadziesiąt tysięcy zamkniętych w kleszcze niemieckich żołnierzy, dla których okoliczne porty były jedyną drogą ewakuacji.

Na wąskim pasie ziemi, otoczonym z obu stron wodą, tygodniami prowadzono ciężki ostrzał. Po obu stronach barykady wymuszał on budowę budowę rozległych okopów oraz transzei łączących stanowiska ogniowe i obronne.

REKLAMA
OKOPY WZDŁUŻ TRASY ROWEROWEJ

Cała Mierzeja pełna jest do dziś takich miejsc. W okolicach Piasków w lasach znajdziecie bez zbytniego wysiłku pozostałości betonowych bunkrów. Na pasie pomiędzy Stegną a Sztutowem, po południowej stronie ścieżki rowerowej zauważycie różnej wielkości – zarówno szersze, jak i węższe, pojedyncze lub kilkuosobowe, stanowiska ogniowe. Linie przeciwczołgowe przecinające pas lasu a także dziesiątki okopów znajdziecie pomiędzy Jantarem a Mikoszewem, tuż przy rowerowej trasie R10.

Pofałdowany, przeorany wąwozami las w wielu miejscach nie jest dziełem natury, a pozostałością po działalności człowieka. Choć minęło już kilkadziesiąt lat, Mierzeja Wiślana wciąż przypomina o wydarzeniach z pierwszej połowy XX wieku…

Leśne dukty, trasy, ścieżki prowadzące na plaże – wszystkie one prowadzą przez miejsca, w których kilkadziesiąt lat temu toczyły się walki. Często, spacerując w upalne, letnie dni, nie zdajemy sobie sprawy, że okolice Mierzei Wiślanej były sceną dramatycznych scen. Owe sceny – dosłownie – wryły się w nadmorski krajobraz. Ich pozostałości to między innymi okopy z czasów II wojny – wystarczy rozejrzeć się dookoła, takich śladów znajdziecie dziesiątki.

OKOPY NA MIERZEI WIŚLANEJ. GALERIA

Oceń to miejsce

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

Zobacz też

⦿ Mierzeja Wiślana: ATRAKCJE | INFO | PLAŻE | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

REKLAMA

🌞 Oferty premium

➕ DODAJ PROMOWANĄ OFERTĘ

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA