NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

ATRAKCJEMIKOSZEWO

El Camino, czyli z Mikoszewa do Santiago

El Camino to potoczna nazwa szlaku św. Jakuba. Przez Żuławy Wiślane prowadzi fragment jednej z odnóg Camino de Santiago (potocznie „El Camino” – droga). To kolosalna sieć pieszych dróg pielgrzymkowych, prowadzących do hiszpańskiego Santiago de Compostela, których łączna długość wynosi tysiące kilometrów. Szlaki oznaczane są charakterystyczną żółtą muszlą, którą bez wątpienia nie raz widzieliście, podróżując po Europie.

To miejsce możesz ocenić na dole artykułu

4.5/5
REKLAMA

Słupki z żółtą muszlą można znaleźć w wielu miejscach na Żuławach Wiślanych, przez które prowadzi pomorski fragment dłuższej Drogi św. Jakuba, rozpoczynającej się na Litwie, wiodącej przez Kaliningrad, Elbląg, Gdańsk, Świnoujście, Rostock i Hamburg, na Santiago de Compostela kończąc oczywiście.

Jeden ze słupów „El Camino” znajduje się przy zjeździe z przeprawy promowej w Mikoszewie.

HISTORIA SZLAKU ŚW. JAKUBA

Szlaki św. Jakuba swą nazwę wzięły od apostoła Jezusa Chrystusa, pierwszego biskupa Jerozolimy, który został ścięty przez Heroda Agryppę w 44 r. n.e. Według przekazów, jego ciało zostało przewiezione do Hiszpanii w VI wieku, ale dopiero w 813 roku grób odnalazł pustelnik Pelayo.

Na ślad grobu naprowadził go deszcz spadających gwiazd, stąd pierwsza nazwa powstałej w tym miejscu osady – Campus Stellae (Pole Gwiazd). Później nazwa uległa zniekształceniu i zamieniła się w Compostela. Dziś pielgrzymi kończą swoją wędrówkę w Santiago de Compostela a św. Jakub jest patronem Hiszpanii.

Pielgrzymki do Santiago rozpoczęły się już w IX wieku. Następnie nad relikwiami wzniesiono kościół, by ostatecznie na przełomie XI i XII wieku zbudować monumentalną katedrę. Dziś El Camino pokonuje co roku kilkaset tysięcy osób (w 2016 roku w Santiago wydano 278 tysięcy certyfikatów).

Choć Droga św. Jakuba kojarzy się przede wszystkim z kulturą chrześcijańską, pokonanie choć fragmentu drogi stało się także symbolem przełamania własnych słabości, odnowienia duchowego, a dla niektórych zwykłym wyzwaniem lub atrakcją turystyczną.

Świadczą o tym statystyki, według których ósmą co do liczebności nacją, która odbiera certyfikaty El Camino są… Koreańczycy.

REKLAMA
EL CAMINO – CO WARTO WIEDZIEĆ
  • najpopularniejsze i najlepiej rozwinięte trasy El Camino prowadzą z Saint Jean de Port, Oviedo, Sevilli (Hiszpania), Narbonne (Francja), Lagos (Portugalia)
  • na oficjalnych trasach rozwinął się swoisty „pielgrzymkowy biznes” obejmujący sprzedaż pamiątek, ofertę noclegową oraz gastronomiczną.
  • w 2010 roku zrealizowano doskonały film „El Camino” (polski tytuł „Droga życia”). Główną rolę lekarza niegodzącego się ze śmiercią syna zagrał Martin Sheen. Film otrzymał wiele nagród, między innymi ALMA Award dla Sheena w kategorii „najlepszy aktor”, oraz ALMA Award w kategorii „najlepszy film”

W okolicach przystani promowej w Mikoszewie można znaleźć także inne atrakcje, takie jak choćby trasa brzegiem Wisły do rezerwatu Mewia Łacha, czy kamień i wzgórze księcia Albrechta.

📌 LOKALIZACJA NA MAPIE

Oceń to miejsce

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

➡ Zobacz też:

⦿ Mikoszewo: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Tworzenie stron obiektów

2 komentarze do “El Camino, czyli z Mikoszewa do Santiago

Możliwość komentowania została wyłączona.