NaMierzeje.pl
ATRAKCJEPRZEBRNO

Słupy graniczne Wolnego Miasta Gdańsk

Słupy graniczne Wolnego Miasta Gdańsk przypominają o historii Mierzei Wiślanej. Dziś tereny od Piasków do Gdańska należą do Polski. Do końca II wojny światowej obowiązywały jednak granice wyznaczone na mocy Traktatu Wersalskiego.

To miejsce możesz ocenić na dole artykułu

4.88/5
  • do dziś zachowało się niewiele słupów granicznych z początku XX wieku. Jeden z nich można znaleźć przy plaży w Przebrnie
  • na zachód od słupa granicznego leżały tereny Wolnego Miasta Gdańsk, na wschód tereny Prus Zachodnich, terytorium należącego do Niemiec
  • słup graniczny znajduje się kilkadziesiąt metrów od piaszczystej wydmy, łatwo go zauważyć spacerując nadmorską ścieżką
REKLAMA
Marina Village | NaMierzeje.pl

Linia graniczna przebiegała na obecnym styku gmin Sztutowo i Krynica Morska. Niegdyś stało tam siedemnaście słupów, które oddzielały tereny niemieckie od terytorium Wolnego Miasta Gdańsk. Jeden z granitowych słupów granicznych można znaleźć na zachód od zejścia na plażę w okolicy miejscowości Przebrno. To miejsce znajdujące się nieopodal prowadzącej przez las ścieżki rowerowej R10.

W miejscu nieczynnego ośrodka wypoczynkowego, przy głównej trasie 501 umiejscowione było przejście graniczne. Od tego miejsca wiedzie ścieżka prowadząca nad morze. Najlepiej zachowany kamień graniczny znajdziecie przy samym pasie wydm. Z jednej strony widnieje litera D, oznaczająca tereny niemieckie, z drugiej litery FD, czyli skrót od Freie Danzig – Wolne Miasto Gdańsk.

Na słupie wyryto także datę 28.06.1918 oraz napis Versaille. Właśnie 28 czerwca 1918 roku w Wersalu podpisano traktat pokojowy kończący I wojnę światową. Ustanawiał on nowy porządek w Europie.

REKLAMA
TAXI Mierzeja

Granice Wolnego Miasta Gdańsk określał artykuł 100 traktatu. Jego powstanie było swego rodzaju kompromisem pomiędzy niemieckim charakterem Gdańska ale także zapewnieniem Polsce dostępu do strategicznego gdańskiego portu.

Słupy graniczne Wolnego Miasta Gdańsk na Mierzei Wiślanej stały poza terytorium ówczesnej Polski. Dlatego nie ma na nich wyrytej liter P, którą można znaleźć w innych regionach, czyli tam, gdzie z WMG graniczyła II Rzeczpospolita.

📌 LOKALIZACJA NA MAPIE

Oceń to miejsce

GALERIA. SŁUPY GRANICZNE WMG

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

Zobacz też

⦿ Przebrno: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | WIDEO

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA
Nadzalewowa Kolej Drezynowa | NaMierzeje.pl

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA
Labirynt Stegna Park

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA
Stajnia u Bohuna

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Nadzalewowa Kolej Drezynowa | NaMierzeje.pl