Wyspa Estyjska na Zalewie Wiślanym. Skąd ta nazwa?

Wyspa na Zalewie Wiślanym będzie nosiła nazwę „Wyspa Estyjska”. Powstanie  przy okazji budowy przekopu i kanału żeglugowego przecinającego Mierzeję Wiślaną. Wyniki głosowania na nazwę wyspy podał 23 września resort gospodarki morskiej.

  • wyspa na Zalewie Wiślanym powstanie w odległości blisko 2 kilometrów od brzegu w Przebrnie
  • jej średnice liczone po osiach elipsy wyniosą 1932 i 1192 metry
  • Wyspa Estyjska ma być siedliskiem dla ptactwa a także rekompensatą środowiskową za zniszczenia dokonane podczas budowy przekopu Mierzei Wiślanej
REKLAMA

W oficjalnym komunikacie udostępnionym przez ministerstwo rzecznik resortu, Michał Kania poinformował, że Wyspa Estyjska to zwycięska nazwa dla projektowanej wyspy na Zalewie Wiślanym. Na tę propozycję oddano blisko dziesięć tysięcy głosów. Na podium znalazły się także inne proponowane nazwy: Wyspa Bursztynowa oraz Wyspa Rukwiel.

Nazwa Wyspa Estyjska ma nawiązywać do średniowiecznego określenia wód Zalewu Wiślanego. Estami nazywano w źródłach antycznych i wczesnośredniowiecznych plemiona zachodnio-bałtyjskie zwane później lepiej znanymi współczesnym Prusami.

REKLAMA

Wyłonienie zwycięzcy konkursu nie oznacza jednak wcale, że wyspa na Zalewie Wiślanym otrzyma swoją nazwę w trybie natychmiastowym. Konkurs to jedno, a papierkowe formalności to drugie. Teraz, po rozstrzygnięciu części konkursowej i wyborze nazwy rozpocznie się formalna procedura.

„Teraz rozpocznie się procedura formalna. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się z wnioskiem, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało zwycięską nazwę nowopowstającym terytoriom Rzeczypospolitej. Autor zwycięskiej propozycji otrzymają pamiątkowy grawerton”- poinformował rzecznik resortu gospodarki morskiej.

Konkurs wyłonił także nazwy dwóch innych wysp. Dwie sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim mają nosić nazwy: Brysna oraz Śmięcka.

Wyspa Estyjska. Po co powstaje?

Wyspa, która powstaje na planie elipsy będzie miała powierzchnię około 180–200 ha. Jej wymiary wyniosą 1932 na 1192 metrów, a wysokość będzie wahała się pomiędzy 2 a 3 m n.p.m. Na wyspę trafi ziemia, która jest wywożona z budowy przekopu Mierzei Wiślanej.

Wyspa Estyjska ma stanowić siedlisko dla ptaków oraz roślinności a także rekompensować straty środowiskowe, jakie bezsprzecznie wywoła inwestycja w budowę kanału żeglugowego. Na lokalizację sztucznej wyspy wybrano obszar w centralnej części Zalewu na wysokości Przebrna.

TAGI: #wyspaestyjska #przekopmierzei #przebrno #zalewwislany

Zobacz też
REKLAMA
Apartamenty NCNK | NaMierzeje.pl

🌞 Polecane oferty

  DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ

REKLAMA
Pensjonat Wielorybek | NaMierzeje.pl

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA