NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

ATRAKCJEMIKOSZEWO

Rejsy na foki. Przygoda z dreszczykiem emocji

Rejsy na foki to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny. Foki od lat żyją w wodach Morza Bałtyckiego, ale ich obserwacja wcale nie jest łatwa. Te ssaki nie lubią ludzkiego towarzystwa i są płochliwe, więc aby z bliska przyjrzeć się ich stadom, trzeba skorzystać z pomocy profesjonalistów.

  • foki żyją w Morzu Bałtyckim od lat, ale ich populacja według ostatnich danych wynosi około 30 tysięcy sztuk
  • co roku zaplątanych w sieciach rybackich ginie w naszym morzu około 800 osobników z trzech bałtyckich gatunków fok
  • foki to płochliwe ssaki, nie należy podchodzić do nich zbyt blisko
REKLAMA

Foki upodobały sobie piaszczyste łachy, które tworzą się nieopodal ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego. Najbliższą przystanią, z której można się wybrać na spotkanie z foką jest Mikoszewo. Tu, kilkadziesiąt metrów od nabrzeża do którego przybija uwielbiany przez turystów prom pływający pomiędzy Mierzeją Wiślaną i Wyspą Sobieszewską, znajduje się niewielka zatoczka z pomostami.

Rejsy na foki. Kiedy popłynąć?

Rejsy organizowane są wiosną i latem, jednak dokładna data startu sezonu jest uzależniona od pogody. W okolice foczych wysepek kursuje niezawodna wojskowa łódź Grom. Zapamiętacie z niej nie tylko widoki fok żyjących w ich naturalnym środowisku, ale także dreszczyk emocji i podwyższony poziom adrenaliny. Silniki napędzające łódź mają w zapasie kilka ekstra koni mechanicznych, które w odpowiednim momencie dołączają do ciągnącego Grom zaprzęgu.

REKLAMA

Oczywiście kiedy załoga podpłynie do fok, nie ma mowy o szaleństwach. Silniki pracują na najmniejszych obrotach, jedynie obracając łódź lub przemieszczając ją w powolnym tempie. Foki są tu u siebie, więc należy szanować ich naturalne środowisko. Pojedyncze foki sporadycznie wypływają na piaszczysty brzeg Morza Bałtyckiego. Zazwyczaj są to młode osobniki albo dorosłe foki, które szukają miejsca na odpoczynek. Jeśli spotkacie fokę na plaży, nie należy do nie podchodzić, ale poinformować odpowiednie służby.

Jak zachować się w przypadku niespodziewanego spotkania z foką? Pisaliśmy o tym na naszej stronie w artykułach Co zrobić, kiedy spotkamy fokę a także Foki na plażach. Jak pomóc wiosennym maluchom?

Szczegóły dotyczące organizacji rejsów na foki znajdziecie w ofercie na naszej stronie.

Zobacz też
REKLAMA

🌞 Polecane oferty

  DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA