Stacja Sztutowo Muzeum. Przystanek ŻKD
Stacja Sztutowo Muzeum to nie tylko kolejny przystanek Żuławskiej Kolejki Dojazdowej. To także doskonały punkt na rozpoczęcie wycieczki na zachód Mierzei Wiślanej. Można ją potraktować także jako końcową stację, jeśli podróżujecie w odwrotnym kierunku. Stąd zaledwie kilka kroków dzieli Was od wejścia na teren byłego obozu KL Stutthof.
To miejsce możesz ocenić na dole artykułu
- stacja Sztutowo Muzeum to przedostatni przystanek Żuławskiej Kolejki Dojazdowej w kierunku wschodnim
- kolejka zatrzymuje się przy pamiątkowym obelisku z napisem Stutthof
- teren stacji graniczy bezpośrednio z willą, którą w czasie II wojny światowej zamieszkiwał komendant obozu koncentracyjnego
- Żuławska Kolej Dojazdowa kursuje w wakacje oraz wybrane weekendy, przed zaplanowaniem wycieczki warto sprawdzić rozkład jazdy
Muzeum w Sztutowie to jeden z obowiązkowych punktów, które trzeba odwiedzić podczas pobytu na Mierzei Wiślanej. Tu można poznać burzliwą i jednocześnie tragiczną historię ponad 100 tysięcy więźniów, którzy w okresie od 1939 do 1945 roku przebywali w jednym z najdłużej funkcjonujących tego typu obiektów w opanowanej przez hitlerowców Europie.
📌 Stacja Sztutowo Muzeum. Lokalizacja
Nieopodal stacji Muzeum Sztutowo znajduje się także willa, którą zbudowano dla komendanta obozu. Działka, na której stoi budynek graniczy bezpośrednio z terenem stacji Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Willa poswatała obok dawnej leśniczówki, którą zburzono w 1942 roku. Siedziba komendanta obozu KL Stutthof została zbudowana przez więźniów w latach 1940 – 1941.
➡ Wycieczka na zachód Mierzei Wiślanej
Dla odpoczywających w Sztutowie stacja Muzeum może być doskonałym punktem do rozpoczęcia wycieczki na zachód Mierzei Wiślanej. Stąd wagonikami ŻKD dojechać można do Stegny, Jantaru czy Mikoszewa. Ostatni przystanek w Mikoszewie znajduje się tuż obok przekopu Wisły i przeprawy promowej na Wyspę Sobieszewską.
Wzdłuż wału ujścia Wisły powstają kolejne trasy rowerowe. Można nimi dojechać do Rybiny, Śluzy Gdańska Głowa, czy eksplorować Sobieszewo, które administracyjnie jest już częścią gdańska. Przeprawa promem na Wyspę Sobieszewską będzie kolejną atrakcją turystyczną, którą możecie dopisać do planu dnia.
Z Sobieszewa na kilka sposobów można dostać się także do Trójmiasta. Prowadzą tam trasy rowerowe, ale na gdańską starówkę można dostać się również miejskimi autobusami lub kursującym w sezonie wakacyjnym statkiem wycieczkowym. Statek zastąpił deficytowy tramwaj wodny, będący jeszcze niedawno częścią sieci gdańskiego transportu miejskiego.
Żuławska Kolej Dojazdowa zatrzymuje się także w mniej turystycznych i obleganych miejscowościach, takich jak Junoszyno czy Jantar – Leśniczówka. Jeśli szukacie spokojnej i cichej plaży w środku sezonu, wystarczy wysiąść w jednej ze wspomnianych miejscowości i przespacerować się przez pas lasu w kierunku Morza Bałtyckiego.
➡ Stacja Muzeum Sztutowo. Galeria zdjęć
🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych
⏩ Zobacz też
- Wodna przygoda z Bananowo Rentals
- Mniej utrudnień na drogach Mierzei Wiślanej
- Stajnia u Bohuna. Galopem w stronę słońca
- Deptak i taras widokowy w gminie Sztutowo
- Plaża w Sztutowie
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]