NaMierzeje.pl
AKTUALNOŚCIATRAKCJEKRYNICA MORSKA

Park Kuracyjny w Krynicy Morskiej ma nową twarz

Park Kuracyjny w Krynicy Morskiej nabrał zupełnie nowego blasku. Po modernizacji i przebudowie to miejsce wciąż spełnia swoje podstawowe zadania, ale jego wygląd zmienił się nie do poznania.

  • Park Kuracyjny w Krynicy Morskiej a także pobliski hotel Belverede były wizytówkami Krynicy Morskiej w XIX i na początku XX wieku
  • park i fontanna przez lata pozostawały zaniedbane i straciły dawny blask
  • nowa fontanna i elementy architektury zmieniły wygląd Parku Kuracyjnego i sprawiły, że znów stał się atrakcją Krynicy Morskiej
REKLAMA

Niewielu turystów zdaje sobie z tego sprawę, ale park kuracyjny jest jednym z najstarszych i najważniejszych zabytków Krynicy Morskiej. To miejsce jest objęte ochroną wojewódzkiego konserwatora. Park powstał prawie 200 lat temu, w pierwszej połowie XIX wieku. Został zaprojektowany zgodnie z włoską sztuką ogrodową, z wypoziomowanymi tarasami i wzmocnionymi, kamiennymi skarpami.

W okolicach dzisiejszej ulicy Spacerowej stanęła fontanna, od której kamienna ścieżka prowadziła do tarasów widokowych przy dawnym hotelu i domu kuracyjnym Belvedere. Dookoła znalazły się alejki i ścieżki obsadzone obsadzone niespotykaną na Mierzei Wiślanej roślinnością. Posadzono tu sprowadzone z daleka egzotyczne drzewa i krzewy, a obok każdej z roślin postawiono tabliczkę informacyjną dla spacerujących kuracjuszy.

REKLAMA
BIKEowa Mierzeja | NaMierzeje.pl

Pomiędzy alejkami posadzono liczne kwiaty, które układały się w kwitnące od wiosny do jesieni wielobarwne klomby. Kolorowe dywany kwiatów zachwycały gości ówczesnego Kahlberga – bo tak brzmiała niemiecka nazwa dzisiejszej Krynicy Morskiej. Sam park kuracyjny potocznie nazywano Garteninsel – Wyspą Ogrodów.

W 2023 roku Park Kuracyjny i jego okolice przeszły rewitalizację. Na miejscu starej fontanny stanęła nowa, z podświetlanymi, kolorowymi dyszami. Dookoła zbudowano nowe alejki i ławki, a od strony ulicy Spacerowej stanęły kamienne konstrukcje z podświetlanymi wodospadami. Cała inwestycja kosztowała ponad 6 milionów złotych.

Zobacz też

🌞 Polecane oferty

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA