NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

WARTO WIEDZIEĆWIDEO

Dymienie morza. Na czym polega to rzadkie zjawisko?

„Dymienie morza” to rzadko spotykane zjawisko. Występuje w określonych warunkach. Jest efektem parowania cieplejszej powierzchni wody w chłodnym powietrzu o temperaturze niższej co najmniej o 10 stopni Celsjusza.

  • zjawisko „dymienia morza” ma miejsce, kiedy dochodzi do nagłego spadku temperatury powietrza
  • nad morzem zbierają się chmury z parujących drobinek wody skondensowanych w niewielkie krople lub kryształki lodu
  • woda morska paruje przez cały rok. Jednak tylko w specyficznych warunkach możemy zobaczyć to gołym okiem
REKLAMA

Morska woda paruje zawsze. Morza oddają część swoich wód przez okrągły rok, 365 dni w roku, jednak odparowująca woda zazwyczaj jest zupełnie niewidoczna. To, co widzimy, kiedy następuje efekt „dymienia”, to para wodna skondensowana w niewielkie kropelki pod wpływem różnicy temperatur. W dużym skrócie taki proces można porównać do efektu czajnika z gotującą wodą.

Aby skondensowane kropelki wody były widoczne gołym okiem, potrzebne jest jeszcze odpowiednie światło, dzięki któremu nad wodą tworzą się obłoki. W uproszczeniu, bo chmura powstaje na skutek działania nieco innych procesów fizycznych.

Wróćmy jednak do naszego dymiącego morza. Chmury pary są widoczne zimą lub jesienią. Przyjmuje się, że dochodzi do tego, kiedy różnica pomiędzy temperaturą wody i masami zmrożonego powietrza przekracza 10 stopni Celsjusza i  spada poniżej zera. Czasem widoczne są tylko kropelki wody, czasem morska chmura składa się też częściowo z lodowych kryształów.

Takie zjawisko jest dosyć rzadkie.  Aby do niego doszło, musi dojść do gwałtownego ochłodzenia temperatury powietrza, odpowiedniej temperatury i światła.

Dymienie Bałtyku. Rzadkie zjawisko atmosferyczne
Zobacz też
REKLAMA

🌞 Polecane oferty

  DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA