Sztutowo. Nad morze czy nad zalew?
Sztutowo to wieś, która jest siedzibą sołectwa o tej samej nazwie, w którego skład wchodzi również miejscowość Grochowo Drugie.
Pierwsze wzmianki o Sztutowie pojawiły się już w 1432 roku. Po I rozbiorze Polski Sztutowo zaanektowały Prusy. W latach 1773-1918 Sztutowo podlegało administracji pruskiej, natomiast w 1919 znalazło się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. 1 września 1939 Sztutowo włączono do III Rzeszy.
W latach 1939-1945 na terenie gminy znajdował się niemiecki obóz koncentracyjny „KL Stutthof” . Był to najdłużej działający obóz koncentracyjny poza przedwojennymi granicami Niemiec. Powstał na samym początku wojny, bo już podczas kampanii wrześniowej, tuż po zajęciu Pomorza i Wolnego Miasta Gdańska. Obecnie w jego miejscu znajduje się Muzeum Stutthof. Po II wojnie światowej wieś została przyłączona do Polski. Dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec.
We wsi znajdują się dwa przystanki Żuławskiej Kolei Dojazdowej, na Wiśle Królewieckiej można znaleźć działający drogowy most zwodzony, nazywany potocznie Mostem Czterech Pancernych – to tutaj zrealizowano jeden z odcinków kultowego serialu. W filmie akcja toczyła się pod Berlinem.
Pomiędzy Sztutowem a Kątami Rybackimi znajduje się rezerwat kormoranów czarnych. Z południowej części miejscowości można dojechać do ujścia Wisły Królewieckiej do Zalewu Wiślanego. Droga prowadzi tuz obok Mostu Czterech Pancernych, który „zagrał” w jednym z odcinków PRL-owskiego serialu.
Sztutowo to także długie i szerokie plaże, które znajdują się w niewielkiej odległości od centrum miejscowości. Nad wodą, przy głównym zejściu, znajdziecie liczne kawiarnie i bary.
🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych
⏩ Zobacz też
- Van Gogh na moście w Sztutowie
- Wodna przygoda z Bananowo Rentals
- Mniej utrudnień na drogach Mierzei Wiślanej
- Stajnia u Bohuna. Galopem w stronę słońca
- Deptak i taras widokowy w gminie Sztutowo
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]
Pingback: OKOPY Z II WOJNY ŚWIATOWEJ • NAMIERZEJE.PL
Pingback: ZAMKNIĘTE PLAŻE W STEGNIE • NAMIERZEJE.PL