Stegna. Miejscowość na rozstaju dróg

Stegna to duża wieś położona na Żuławach Wiślanych, nad Zatoką Gdańską, w rejonie Mierzei Wiślanej. W Stegnie znajduje się jedno z najbardziej popularnych na Mierzei Wiślanej strzeżonych kąpielisk morskich. Jet tu także węzeł drogowy łączący drogi 501 i 502 prowadzącą od trasy szybkiego ruchu S7 Warszawa – Gdańsk. Z głównego ronda w Stegnie można pojechać na wschód, w Kierunku Krynicy Morskiej i Piasków, lub na zachód, w stronę Mikoszewa.

We wczesnym średniowieczu w rejonie wsi przebiegał szlak handlowy w kierunku Królewca. Pierwsza wzmianka o Stegnie pochodzi z 1432 r. Na terenie obecnej miejscowości znajdowały się wtedy dwie osady – jedna nad brzegiem morza, druga w okolicach kościoła. Steegen (nazwa pochodząca od „stogu” siana) była siedliskiem rybaków pomorskich, natomiast w Kobbelgrube (nazwa wywodzi się od stadniny zajmującej się hodowlą klaczy) znajdował się kościół.

REKLAMA

Pod koniec wojny trzynastoletniej, w 1465 r. przebywały tu delegacje: polska (w jej składzie zasiadał m.in. Jan Długosz) oraz krzyżacka, omawiające warunki II pokoju toruńskiego. Po I rozbiorze Polski Stegnę zaanektowały Prusy. W latach 1773–1918 Stegna podlegała administracji zaboru pruskiego, jednak w 1919 r. znalazła się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. 1 września 1939 r. została włączona do niemieckiej III Rzeszy. Wiosną 1945 r. po zakończeniu II wojny światowej Stegna znalazła się ponownie w Polsce.

Stegna i zabytkowy kościół

Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa na fundamentach jeszcze starszego, gotyckiego kościoła zbudowano w latach 1681–1683. W środku znajduje się podwieszona łódź. Kościół z prezbiterium ceglanym i nawą konstrukcji szachulcowej znajduje się w centrum miejscowości. Na wieży znajduje się gałka z chorągiewką wietrzną, na której widnieje data 1683. We wnętrzu znajdują się też unikatowe podwieszone do stropu malowidła na płótnie oraz zabytkowe organy.

Co roku w zabytkowym kościele odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy organizowany przez Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Stegna jest także punktem węzłowym turystycznej kolei wąskotorowej. Ze Stegny można dojechać w odkrytych wagonach Żuławskiej Kolei Dojazdowej do Nowego Dworu Gdańskiego oraz Sztutowa lub Mikoszewa.

⦿ Stegna: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA