Kościół św. Wojciecha w Sztutowie 4.73/5 (11)

Kościół św. Wojciecha w Sztutowie pochodzi z XIX wieku. Jest jedną z nielicznych historycznych budowli, które na Mierzei Wiślanej zachowały się praktycznie w nienaruszonym stanie po przejściu nawałnicy II wojny światowej. Budynek stoi przy głównej drodze wojewódzkiej prowadzącej przez całą Mierzeję Wiślaną.

Neogotycki kościół, zbudowany w latach 1860-1878 początkowo był świątynią baptystyczną, dopiero w 1947 roku stał się świątynią katolicką. Przed II wojną światową okolice Sztutowa zamieszkiwała przede wszystkim ludność niemiecka. Katolicka mniejszość uczestniczyła we mszach w kościele w parafii w Tigenhagen, czyli dzisiejszym Cyganku. Świątynia w Sztutowie była miejscem kultu mieszkających tutaj baptystów, w większości narodowości niemieckiej. Po wojnie, po wysiedleniu dotychczasowych mieszkańców wspólnota baptystyczna praktycznie zaniknęła, a kościół przeszedł „we władanie” katolików.

REKLAMA

Kościół św. Wojciecha w Sztutowie zbudowano na planie prostokąta. O ile na zewnątrz niewiele różni się od budynku, który powstał w XIX wieku, o tyle ze środka zniknęły empory na kolumnach. Empory to inaczej odrębna kondygnacja przypominająca antresolę. W kościele w Sztutowie wzniesione były po obu stronach prostokątnej nawy. Wewnątrz znajdowała się także drewniana kazalnica, która na przestrzeni lat uległa zniszczeniu.

Za kościołem znajduje się cmentarz oraz charakterystyczna, ażurowa stalowa dzwonnica z trzema dzwonami i drewnianym zadaszeniem.

📌 LOKALIZACJA NA MAPIE

Oceń to miejsce

➡ Kościół w Sztutowie: Galeria

⦿ Sztutowo: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA