NaMierzeje.pl
ATRAKCJESZTUTOWO

Muzeum Stutthof. Obowiązkowa lekcja historii

Muzeum Stutthof to obowiązkowy punkt na mapie Mierzei Wiślanej. Obejmuje część byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, który powstał na samym początku II wojny światowej w 1939 roku. Muzeum powstało na powierzchni 20 hektarów, jednak cały obóz pod koniec 1944 roku zajmował prawie sześć razy więcej.

To miejsce możesz ocenić na dole artykułu

4.83/5
  • obóz koncentracyjny Stutthof był pierwszym i najdłużej funkcjonującym obozem na terenie Polski podczas II wojny światowej
  • przez kilka lat funkcjonowania przez obóz w Sztutowie przeszło się ponad 100 tysięcy więźniów, 65 tysięcy z nich nie przeżyło
  • pod koniec wojny Stutthof nabrał charakteru miejsca masowej zagłady
REKLAMA

Na terenie Muzeum Stutthof zachowało się kilka drewnianych baraków dla więźniów, budynek komendanta obozu, krematorium, a także komora gazowa. Większość zabudowań zniszczono lub rozgrabiono bezpośrednio po zakończeniu wojny, kiedy teren byłego obozu nie miał ustalonego prawnego zarządcy.

Zwiedzanie Muzeum Stutthof zajmuje około dwóch godzin. Na terenie kompleksu można zobaczyć – obok zabytkowych zabudowań – także polskie i radzieckie kroniki filmowe z lat 1945 – 46. Stałe i czasowe wystawy prezentują tragiczną historię okupacji Pomorza Gdańskiego.

Stutthof był pierwszym i najdłużej funkcjonującym obozem na terenach należących obecnie do Polski. Został uruchomiony już 2 września 1939 roku. Działał on łącznie 2077 dni, do zakończenia wojny 9 maja 1945 roku. W tym czasie przez obóz przeszło około 110 tysięcy więźniów pochodzących z 28 państw. Wśród nich najliczniejszą grupę narodowościową stanowili Żydzi. Natomiast największe grupy państwowe stanowili kolejno Polacy, obywatele Związku Radzieckiego, Węgrzy i Niemcy. Historycy oceniają, że że blisko 65 tysięcy więźniów zginęło w wyniku chorób, ciężkiej pracy, fizycznego maltretowania oraz niedożywienia.

Obóz Stutthof stanowił jeden z głównych punktów masowej eksterminacji ludności, włączonych realizacji „Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, pod koniec wojny nabrał więc charakteru obozu masowej zagłady. Na codziennych apelach wspominano, że „jedyna droga do wolności znajduje się w krematorium”.

REKLAMA
Marina Village | NaMierzeje.pl
Ewakuacja obozu KL Stutthof

Plan ewakuacji Stutthofu zaczęto opracowywać pod koniec 1944 roku, kiedy Niemcy zdawali sobie już sprawę z ogromnego tempa nadchodzącej ofensywy wojsk radzieckich. Bezpośredni rozkaz ewakuacji więźniów wydał 25 stycznia 1945 roku komendant obozu Paul Werner Hoppe. Łącznie na trasę marszu śmierci wyszło ponad 11 000 osób. Kolumny więźniów przebywały codziennie ponad 20 km, brnąc w głębokim śniegu, przy temperaturze –20 °C. Jednym z punktów, w którym dziś znajdują się pamiątkowe tablice, jest przeprawa przez Wisłę w Mikoszewie.  

Po przejściu ponad 150 kilometrów kolumna liczyła już tylko 7 tysięcy więźniów. Pozostali albo zdołali uciec, albo zginęli z wycieńczenia, mrozu lub zostali zabici przez eskortę.  

🗓 Muzeum Stutthof. Godziny otwarcia
  • otwarte od 1 maja do 30 września w godz. 08:00–18:00; biuro obsługi zwiedzających: 09:00 – 16:30
  • otwarte od 1 października do 30 kwietnia w godz. 07:00–15:00
  • wstęp do muzeum jest bezpłatny
  • na terenie Muzeum znajduje się całoroczny, samoobsługowy płatny parking niestrzeżony

📌 Muzeum KL Stutthof. Lokalizacja

Oceń to miejsce

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

Zobacz też
REKLAMA
Marina Village | NaMierzeje.pl

🌞 Polecane oferty

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Nadzalewowa Kolej Drezynowa | NaMierzeje.pl