NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

KRYNICA MORSKAWARTO WIEDZIEĆWIDEO

30 lat Krynicy Morskiej. Jak się zmieniła?

30 lat Krynicy Morskiej jako miasta. 2 kwietnia 1991 roku połączono trzy miejscowości – Krynicę Morską, Przebrno i Nową Karczmę tworząc w ten sposób gminę miejską i nadając Krynicy Morskiej miejskie prawa.

Do dziś Krynica Morska jest jedynym miastem na całej Mierzei Wiślanej. Jest też jednym z najmniejszych miast w Polsce. Według danych z 31 grudnia 2014 r. miasto miało 1335 mieszkańców. Plasowało to Krynicę na ósmym miejscu w rankingu najmniejszych miast w Polsce. Natomiast Krynica Morska jako gmina zajmuje pierwszą pozycję w rankingu najmniejszych gmin w kraju pod względem liczby mieszkańców.

⏩ WIDEO: KRYNICA MORSKA DZIŚ

Krynica zawsze była najchętniej uczęszczanym kurortem na nadbałtyckim pasie ciągnącym się od przekopu Wisły do granicy państwa w Piaskach. Turyści regularnie pojawiali się tu już w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy statek „Copernicus” przywoził tu turystów głównie z Elbląga. Ponieważ w Krynicy nie było portu ani przystani, statek musiał cumować daleko od brzegu a letnicy dowożeni byli na stały ląd łodziami rybackimi. Kilka lat później regularnie kursowały tu już dwa statki parowe.

Od tamtej pory Krynica Morska zmieniła się nie do poznania. Dziś przyciągają jej szerokie plaże, nowoczesny port na Zalewie Wiślanym czy ikona mierzei – krynicka latarnia morska. Zobaczcie, jak Krynica Morska wyglądała na pocztówkach sprzed kilkudziesięciu lat. 30 lat Krynicy Morskiej, to dopiero początek!

⏩ GALERIA: KRYNICA MORSKA SPRZED LAT

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

➡ Zobacz też:

⦿ Krynica Morska: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Tworzenie stron obiektów