Latarnia morska w Krynicy. Widok jak z bajki 5/5 (2)

Latarnia morska w Krynicy to obowiązkowy punkt dla każdego turysty, który spędza czas na Mierzei. Charakterystyczna budowla jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na całych Żuławach Wiślanych. Z jej tarasu widokowego rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama całej Mierzei, a przy dobrej widoczności z latarni można zobaczyć nawet… Hel.

Latarnia w Krynicy to nie tylko atrakcja turystyczna. Przede wszystkim budynek pełni bardzo ważne funkcje związane z bezpieczeństwem żeglugi. Jest jednym z jedenastu punktów na polskim wybrzeżu, które tworzy system AIS-PL, czyli sieć automatycznej wymiany informacji pomiędzy jednostkami pływającymi. Najbliższe latarnie morskie nad Bałtykiem znajdują się w Gdańsku (za zachód) i w Bałtijsku (Rosja, obwód kaliningradzki, na wschód).

REKLAMA

Na taras widokowy latarni w Krynicy Morskiej, zbudowanej z betonowych bloków, prowadzi 105 schodów. Budynek jest pusty w środku, a schody przymocowane zostały do wewnętrznej strony ścian – dzięki temu, kiedy jesteśmy już na górze wystarczy spojrzeć do dołu, aby z wysokości zobaczyć wejście na poziomie zero. U szczytu latarnia ma 4.5 metra średnicy, u podstawy jest szersza – tu jej średnica wynosi 6 metrów.

Latarnia w Krynicy Morskiej jest otwarta dla zwiedzających od maja do września. W lipcu i sierpniu odwiedzimy ją w godzinach 9:00 – 19:00, poza sezonem wakacyjnym zwiedzanie jest możliwe od 10:00 do 14:00 oraz od 15:00 do 18:00. Wejście na taras widokowy jest płatne, bilet kosztuje od 5 do 7 złotych (wakacje 2020).

LATARNIA MORSKA W KRYNICY – WARTO WIEDZIEĆ
  • wysokość budynku: 26,5 m
  • wysokość anteny: 53 m n.p.m.
  • zasięg światła: ponad 30 kilometrów
  • moc żarówek: 2 x 1000 W
  • liczba schodów: 105

Pierwszą latarnię morską w Krynicy uruchomiono w 1985 roku, ale ta budowla została zniszczona przez wycofujące się wojska niemieckie pod koniec II wojny światowej. Nowa latarnia stanęła na swoim miejscu w 1951 roku.

📌 LATARNIA W KRYNICY. LOKALIZACJA

Oceń to miejsce

ZOBACZ TEŻ

⦿ Krynica Morska: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA