NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

ATRAKCJEKRYNICA MORSKA

Stara latarnia w Krynicy Morskiej. Nowa atrakcja w kurorcie

W Krynicy Morskiej pojawiła się nowa atrakcja. Nieopodal obecnej latarni morskiej stanęły granitowe elementy, będące pozostałością po pierwszej latarni, która funkcjonowała tu w latach 1885 – 1945.

to miejsce możesz ocenić na dole artykułu

4.67/5 (3)
  • starą latarnię morską zniszczyły wycofujące się pod koniec wojny niemieckie wojska
  • granitowe elementy konstrukcji odsłonięto podczas prac ziemnych
  • światło obecnej latarni jest widoczne z odległości 30 kilometrów
REKLAMA

Czerwona latarnia w Krynicy Morskiej jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji na całej Mierzei Wiślanej, a także ważnym elementem systemu AIS-PL, czyli sieci automatycznej wymiany informacji pomiędzy jednostkami pływającymi. . Co roku na jej szczyt wspinają się tysiące turystów, aby podziwiać piękną panoramę miasta i okolic.

Obecna wieża latarni została zbudowana dopiero w 1951 roku. Jej poprzedniczka została wysadzona przez wycofujące się pod koniec wojny niemieckie wojska. Wcześniej pracowała nieprzerwanie przez 60 lat, od chwili jej uruchomienia w 1885 roku. Granitowe elementy konstrukcyjne przez lata pozostawały zakopane wokół nowej latarni, a także budynku maszynowni. Odkryto je podczas prac rekultywacyjnych wykonanych przez latarników, dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego i Urzędu Morskiego w Gdyni.

REKLAMA

Na taras widokowy obecnej latarni prowadzi 105 schodów. Jej wysokość wynosi nieco ponad 26 metrów, ale antena sięga 53 metrów n.p.m. Światło latarni w Krynicy Morskiej jest widoczne z odległości 30 kilometrów.

fot. bazagdansk.pl

Oceń to miejsce

Zobacz też

🌞 Polecane oferty

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA