NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

ATRAKCJEKRYNICA MORSKAWARTO WIEDZIEĆ

Tu gościli notable z PRL i niemieccy oficerowie. Cesarski Dwór w Krynicy

Dom Kuracyjny Kaiserhof w Krynicy Morskiej ma za sobą burzliwą historię. I choć Cesarski Dwór nie jest dziś oryginalnym budynkiem powstałym na początku XX wieku, to jego dzieje nierozerwalnie łączą się z wydarzeniami sprzed ponad 100 lat.

to miejsce możesz ocenić na dole artykułu

5/5 (6)
  • Cesarski Dwór był najwyższym zabudowanym punktem na Mierzei Wiślanej i po II wojnie światowej służył za tymczasową latarnię morską
  • budynek miał być pierwszym na świecie, zbudowanym na szczycie wydmy
  • dziś pełni funkcję apartamentowca, choć w swojej historii gościł zarówno komunistycznych polityków, jak i niemieckich oficerów
REKLAMA

Krynica Morska powstała ponad 150 lat temu, za sprawą inicjatywy niemieckich przedsiębiorców z Elbląga. Właściwie wtedy nie było to miasto, ani nawet miejscowość, tylko Seebad Kahlberg – Kąpielisko Łysa Góra. Zresztą taka nazwa osady – Łysa Góra – obowiązywała jeszcze przez kilka lat po II wojnie światowej.

Kąpielisko cieszyło się dużym uznaniem i zainteresowaniem turystów, więc na miejscu zaczęła powstawać infrastruktura. Jednym z projektów był dom kuracyjny i hotel Kaiserhof. Nowatorski pomysł wyróżniała lokalizacja inwestycji – Cesarski Dwór miał być pierwszym na świecie budynkiem stojącym na szczycie wydmy. Miał być także najwyższym punktem zabudowy na całej Mierzei Wiślanej.

Drewniana konstrukcja stanęła w Krynicy Morskiej w 1905 roku. W 1917 przekształcono ją w lazaret niemieckiej XX armii Olsztyn, a w czasie II wojny światowej pełniła funkcję domu wypoczynkowego dla żołnierzy Wermahtu.

REKLAMA
➡ Burzliwe dzieje po II wojnie światowej

Po wojnie przez chwilę budynek – ze względu na swoje położenie – pełnił funkcję prowizorycznej latarni morskiej. Oryginalna została spalona przez wycofujące się z Mierzei Wiślanej wojska niemieckie. Nową, którą w Krynicy Morskiej możemy podziwiać do dziś, wybudowano dopiero w latach 50-tych XX wieku.

Ciekawa jest także PRL-owska historia budynku. Był bowiem administrowany przez Fundusz Wczasów Pracowniczych pod nazwą „Bałtyk” i gościł wielu prominentnych gości ze świata ówczesnej polityki i biznesu. Niestety, w okresie przemian ustrojowych zaniedbana drewniana konstrukcja zaczęła chylić się ku upadkowi.

W latach 90-tych, po przejęciu przez prywatnego inwestora drewniany budynek rozebrano, a na jego miejscu rozpoczęto budowę murowanego, wzorując się na pierwotnej konstrukcji. Problemy inwestora sprawiły, że prace budowlane trwały kilkanaście lat i  nie zostały ukończone. Dopiero w 2018 roku inwestycję przejęła kolejna spółka, która sukcesywnie restauruje kolejne części Cesarskiego Dworu. Główną, apartamentową część oddano do użytku sezonie 2019.

Kaiserhof / Cesarski Dwór. Galeria zdjęć

📌 Cesarski Dwór. Lokalizacja

Oceń to miejsce

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

➡ Zobacz też:

⦿ Krynica Morska: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA