NaMierzeje.pl
ATRAKCJEKRYNICA MORSKA

Kościół w Krynicy Morskiej. Kazanie z łodzi

Kościół w Krynicy Morskiej ma za sobą długą i burzliwą historię. Jest jednym z obiektów, które stanowią nie tylko miejsce kultu religijnego, ale są także ciekawostką turystyczną. Nie od zawsze należał do parafii w Krynicy Morskiej.

To miejsce możesz ocenić na dole artykułu

4.67/5
  • Kościół w Krynicy Morskiej powstał tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej
  • Ze względu na bliskość granicy Związku Radzieckiego jego działalność źle postrzegały komunistyczne władze
  • Obok kościoła znajduje się ambona zbudowana z łodzi rybackiej
REKLAMA
Marina Village | NaMierzeje.pl

Kościół św. Piotra Apostoła i św. Franciszka z Asyżu początkowo był tylko kaplicą, którą opiekowało się Zgromadzenie Sióstr Świętej Katarzyny i Męczennicy, potocznie zwanych katarzynkami. Dotarły one na teren dzisiejszej Krynicy Morskiej w 1920 roku.

Jednak w 1938 roku powstały plany budowy a już rok później odbyła się ceremonia uroczystego poświęcenia budynku, który uzyskał wezwanie Matki Bożej Gwiazdy Morza. Do 1939 r. na terenie Krynicy, w Przebrnie i w Piaskach istniały również świątynie protestanckie. Jednak po wojnie, na polecenie komunistycznych władz, kościoły te zniszczono. 

Powojenne losy kościoła w Krynicy Morskiej

W czasie II wojny światowej kościół w Krynicy Morskiej doznał niewielkich zniszczeń. Ponieważ nie były poważne, zaraz po zakończeniu działań wojennych zapadła decyzja o jego wyremontowaniu. Ciekawostką jest fakt, że rejon należał do parafii w Tolkmicku, znajdującej się… po drugiej stronie Zalewu Wiślanego. Dlatego msze odbywały się tylko w niedzielę, ponieważ ich przeprowadzenie wymagało dosyć długiej podróży.

REKLAMA

W późniejszych latach kościół połączono z domem zakonnym Kapucynów. Dopiero w 1974 roku biskup warmiński utworzył w tym miejscu samodzielnie działającą parafię pod wezwaniem Świętego Piotra Apostoła i Świętego Franciszka z Asyżu. Wcześniej praca duszpasterzy była utrudniona i niechętnie przyglądały się jej komunistyczne władze. Szczególnie, że zaledwie kilkanaście kilometrów dalej znajdowała się granica Związku Radzieckiego.

Sam budynek kościoła, który obecnie prowadzi czterech Braci Kapucynów jest ciekawym okazem architektury. Kościół charakteryzują liczne zdobienia i rzeźby. Elementem wyróżniającym spośród innych obiektów sakralnych jest ambona zbudowana z.. łodzi, która znajduje się na zewnątrz budynku. 

📌 Kościół w Krynicy Morskiej: lokalizacja

Oceń to miejsce

Kościół w Krynicy Morskiej: Galeria

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

➡ Zobacz też:

⦿ Krynica Morska: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA
Marina Village | NaMierzeje.pl

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA
TAXI Mierzeja

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Tworzenie stron obiektów