Granica w Piaskach. Na plaży lub w lesie

Granica w Piaskach to nie tylko miejsce, w którym kończy się Polska. Siatka postawiona w poprzek piaszczystego brzegu to również punkt, który wyznacza koniec Unii Europejskiej. Łatwo tam dotrzeć na piechotę, spacerując leśnymi ścieżkami lub brzegiem morza.

Od parkingu w Piaskach do granicznych szlabanów w lesie spacer zajmie około 40 minut. Podobnie jest na plaży. Główne zejście w Piaskach dzieli od granicznego ogrodzenia kilkudziesięciominutowy spacer. Leśnymi drogami do granicznych szlabanów można dojechać także na rowerze. Właśnie tu kończy się trasa rowerowa R10, która prowadzi przez całą Mierzeję Wiślaną.

W Piaskach znajdziecie najdalej na wschód wysuniętą nadmorską plażę w Polsce. Od głównych zejść (numery 5 i 6) prowadzi także ścieżka wzdłuż wydm. To opcja dla tych, którzy chcą zaoszczędzić trochę czasu. Ubitą dróżką na pewno dostaniecie się do zejścia numer 1, czyli tego, które znajduje się bezpośrednio przy granicy państwa, nieco szybciej, niż brzegiem morza. Proponujemy jednak spacer po piasku. W końcu na wakacjach nigdzie nie powinno nam się spieszyć, a puste plaże i szum morza na pewno wynagrodzą kilka minut dłuższą wędrówkę.

Granica w Piaskach
Z PARKINGU W PIASKACH DO GRANICY PROWADZI TRASA R10

Przy głównym zejściu w Piaskach znajduje się płatny parking. Tu można zostawić samochód i stąd udać się na spacer w kierunku granicy. Jeśli jednak zdecydujecie się zaparkować na jednym z miejskich parkingów w samych Piaskach, po drodze na plażę możecie zobaczyć jeszcze starą latarnię morską i cmentarz menonitów.

Po rosyjskiej stronie Mierzei Wiślanej nie ma miejscowości – w zamian zobaczycie wyrastające z lasu wieże strażnicze. Na leśnych duktach stoją szlabany, granica w Piaskach jest więc wyraźnie wyznaczona. Na plaży postawiono siatkę z tablicami ostrzegawczymi, więc nie ma obaw – przypadkiem na rosyjską stronę raczej się nie dostaniecie.

Ciekawostką jest również fakt, że na południowym brzegu Mierzei Wiślanej, tuż przy linii granicznej z Rosją znajduje się granica… województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Nie dość zatem, że jesteście prawie w Rosji, to jeszcze prawie na Mazurach…

Granica w Piaskach
JAK DOSTAĆ SIĘ DO GRANICY W PIASKACH?
W DRODZE DO GRANICY W PIASKACH

ZOBACZ TEŻ


NOCLEGI W PIASKACH
Nie ma ogłoszeń pasujących do Twoich kryteriów wyszukiwania.

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI