NaMierzeje.pl
AKTUALNOŚCI

Gdzie się wybrać na wycieczkę po Polsce?

Polska jest dużym i pięknym krajem. Większość turystów potrafi wymienić kilka najbardziej znanych polskich miast. Na przykład Kraków, Warszawę, Wrocław albo Gdańsk. Warto też spróbować wspinaczki po górskich szczytach albo wybrać się na rejs statkiem po Mazurach. Pozwólcie, że podpowiemy Wam 6 różnych (zdecydowanie mniej znanych) propozycji na spędzenie czasu w Polsce. Może któreś z nich Was zaciekawią.

Ziemia Kłodzka

Ziemia Kłodzka jest częścią województwa dolnośląskiego. Na mapie musicie jej szukać na południu Polski. Aż z trzech stron Ziemię Kłodzką otacza granica z Czechami, więc podczas jednego pobytu można zwiedzić też co nieco u naszych sąsiadów. Wokoło wznoszą się góry. Niezbyt wysokie, łatwo na nie wejść. I warto bo roztaczają się z nich piękne widoki. Najsłynniejsze i najciekawsze z nich nazywają się Góry Stołowe. Ziemia Kłodzka to także sporo miejscowości uzdrowiskowych. W tym Lądek – Zdrój, Kudowa – Zdrój, Duszniki – Zdrój i Polanica – Zdrój. W pobliżu możecie zwiedzić kilka tras podziemnych, w tym zabytkową kopalnię złota albo Jaskinię Niedźwiedzią. Jak ktoś lubi podziwiać zabytki to zachęcamy do odwiedzenia sanktuarium w Wambierzycach albo Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim.

Jeziora Mazurskie

Jeziora mazurskie są przede wszystkim rajem dla żeglarzy. Pływanie łódką po Krainie Tysiąca Jezior (tak naprawdę jest ich tu znacznie więcej) może być przygodą życia. Niektórzy preferują kajak, inni żaglówkę. Są też tacy, którzy wybierają rejsy wycieczkowymi statkami, które wypływają między innymi z portów w Giżycku lub Mikołajkach. Można też zdecydować się na wynajem łodzi. Jeśli wybierzecie czarter jachtów Mazury pokażą się Wam ze swojej najpiękniejszej strony.
Zawijając do przystani w wielu miastach zobaczycie miedzy innymi dawne zamki, albo być może spędzicie czas na jednej z tutejszych plaż.

źródło: pixabay.com

Jura Krakowsko – Częstochowska

Jura Krakowsko – Częstochowska (zgodnie z nazwą) ciągnie się długim i dość szerokim pasem pomiędzy miastami Kraków i Częstochowa. Jest to kraina pełna atrakcji. Należą do nich liczne skałki wapienne zwane ostańcami. Tworzą one raj dla miłośników wspinaczki po ścianie. Są także zamki (około 20). Łączy je najsłynniejsza w okolicy trasa turystyczna czyli Szlak Orlich Gniazd. Niektóre z tych budowli zachowały się w całości inne częściowo uległy zniszczeniu ale wiele z nich można zwiedzać. Na Jurze znajduje się także Ojcowski Park Narodowy ze słyną, znaną z licznych widokówek Maczugą Herkulesa.

źródło: pixabay.com

Malownicze Roztocze

Roztocze to kraina geograficzna w południowo – wschodniej części Polski. W pobliżu granicy z Ukrainą. Są to tereny spokojne przyciągające osoby, które pragną uciec od zgiełku wielkich i powszechnie znanych miast. Najsłynniejszymi miejscowościami na Roztoczu są Zwierzyniec, Szczebrzeszyn i Krasnobród. Natomiast bramą Roztocza nazywany jest przepiękny, wpisany na listę UNESCO Zamość. Koniecznie trzeba zobaczyć.

Górny Śląsk

Być może niektórzy z czytelników zdziwią się pomysłem zwiedzania Górnego Śląska. Jest to najbardziej uprzemysłowiony region w Polsce, często pomijany w przewodnikach. Ale znajdziecie tu mnóstwo ciekawych miejsc związanych właśnie z industrializacją – jest to Szlak Zabytków Techniki. Zachęcamy by tu zwiedzać kopalniane podziemia, wspinać się na wieże dawnych szybów kopalnianych, które obecnie stały się wieżami widokowymi. Jest też sporo muzeów, zabytków i Park Śląski – jeden z największych w Europie z lunaparkiem, ogrodem zoologicznym, skansenem, planetarium i innymi atrakcjami. Rolę stolicy regionu pełni miasto Katowice z wartym zwiedzenia Muzeum Śląskim. Polecamy także wizytę na zamku w Pszczynie albo spacer po cudownych Ogrodach w Goczałkowicach – Zdroju.

Mazowsze

Mazowsze to ta część Polski, która rozciąga się wokół Warszawy. A wiec najwięcej turystów w tym regionie spotkacie w naszej stolicy. Jednak warto pojechać poza wielkie miasto i zobaczyć mniejsze ale pełne uroku Łowicz, Płock lub Ciechanów. W Pułtusku zwróćcie uwagę na ciekawy zamek i najdłuższy brukowany rynek w Europie (380 metrów). Miłośników samochodów zachęcamy do wizyty w bardzo ciekawym Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, a jeśli kochacie muzykę Fryderyka Chopina to koniecznie powinniście przybyć do Żelazowej Woli – miejsca narodzin naszego najsłynniejszego kompozytora.

źródło: pixabay.com

Zobacz też

🌞 Polecane oferty

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Labirynt Stegna Park