NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

AKTUALNOŚCIWARTO WIEDZIEĆ

Żółta woda w Bałtyku. Czy jest groźna?

Żółta woda w Bałtyku w środku wiosny nie jest niczym nadzwyczajnym. Pas intensywnie zabarwionej wody, który ciągnie się kilometrami jest efektem działań natury i nie ma nic wspólnego z zanieczyszczeniem chemicznym.

  • żółty osad w wodzie Bałtyku pojawia się regularnie wiosną, kiedy zaczynają pylić rośliny
  • wejście do wody pełnej pyłku z sosnowych pręcików nie jest niebezpieczne, a tylko nieprzyjemne ze względów estetycznych
  • pyłek sosnowy jest pełen bardzo zdrowych składników, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu
REKLAMA

Wiosną, częściej niż zwykle, musimy odkurzać tarasy, czyścić powierzchnie znajdujące się na zewnątrz czy nawet myć samochody. Wszystkiemu winne są pyłki, które unoszą się w powietrzu i potrafią przemieszczać na odległość wielu kilometrów.

Jednym z najbardziej uciążliwych osadów jest pyłek sosnowy. Powstaje on na każdym nowym odroście gałęzi i jeśli nie zostanie zmyty przez deszcz, roznosi się dookoła. Pylenie sosen zawsze jest tak samo intensywne, jednak są lata, w których możemy nie odczuwać aż tak intensywnych jego efektów. Wystarczy, że w okresie pylenia jest wilgotno i mokro, a pyłek zamiast unosić się w powietrzu, będzie zbierał się w kałużach i spływał razem z deszczową wodą.

Na Mierzei Wiślanej, wzdłuż pasa wydm i kilometrów plaż ciągną się lasy, w dużej części sosnowe. W efekcie w okresie pylenia drzew pyłek unosi się w powietrzu i opada do wody. Chwilę później ląduje ponownie na brzegu, zgromadzony i wyrzucony przez fale.

dalszy ciąg informacji pod materiałem wideo

➡ Żółta woda w Bałtyku. Czy jest niebezpieczna?

Pyłek jako „plemnik” pręcików sosnowych jest źródłem życia i odpowiada za rozmnażanie się sosny. W jego skład wchodzi wiele drogocennych i leczniczych składników, które odpowiadają między innymi za opóźnienie procesu starzenia, łagodzenie objawów zmęczenia czy wspierający pielęgnację skóry.

Nie oznacza to wcale, że w żółtej wodzie powinniśmy wylegiwać się godzinami w pełnym słońcu. Pyłek sosnowy jest zdrowy i potrzebny, ale lepiej przyjmować go w formie suplementu diety czy leków. Nie powinniśmy jednak obawiać się wejścia do wody, czy zamoczenia stóp. Sosnowy osad to nie sinice ani inne groźne bakterie.

Zobacz też
REKLAMA

🌞 Polecane oferty

  DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA