NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

PIASKITRASY

Granica państwa w Piaskach. Piesza trasa 8.3 km

Granica państwa w Piaskach to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc na Mierzei Wiślanej. Z centrum miejscowości do przygranicznego pasa można dostać się spacerując wzdłuż plaży, albo rowerem podążając na wschodni kraniec trasy R10. Po drodze znajdziecie wiele ciekawych miejsc, które zagubiły się w lasach Mierzei Wiślanej.

Trasa piesza ma długość ponad 8 kilometrów, jej pokonania zajęło nam niespełna dwie godziny. Jeśli dołożycie do tego odpoczynek albo zwykłe leżakowanie na prawie pustej plaży, plan na cały aktywny dzień jest gotowy!

REKLAMA

Zaczynamy nad Zalewem Wiślanym, prawie na końcu drogi, która zmierza na wschód. Stąd, przez las idziemy w stronę jednego z wejść na plażę w Piaskach, po drodze mijając stary, opuszczony cmentarz menonitów i stację ratownictwa morskiego z czasów II wojny światowej, które – po dobudowaniu wieży – służyła także jako wartownia oraz tymczasowa latarnia morska.

Najdłuższy odcinek prowadzi brzegiem Morza Bałtyckiego. Tędy dotrzecie na sam kraniec Polski, Unii Europejskiej oraz terytorium sojuszu NATO. Granica to zwykłe, drewniane pale wbite w morskie dno i piasek, wzdłuż których zawieszona jest druciana siatka. Także w tym miejscu znajdują się tablice informujące o zakazie przekroczenia ogrodzenia oraz jasny przekaz w postaci czerwonego znaku STOP.

Tuz przy siatce znajduje się pierwsze wejście na plażę leżące na terytorium Polski. Wzdłuż ścieżki stoi ogrodzenie, a powyżej szlabany graniczne. W tym miejscu odbijamy ponownie na zachód, mijamy ogromną wieżę radarową i wracamy w stronę Piasków. W lesie przy granicy, podobnie jak na całej Mierzei Wiślanej, aż roi się od wyciętych w ziemi pozostałościach po walkach z czasów II wojny światowej. Wystarczy się rozejrzeć, aby zauważyć okopy i stanowiska artyleryjskie.

TRASA PIASKI – GRANICA PAŃSTWA. CO ZOBACZYĆ?
  • punkty szlaku Joanny Chmielewskiej. Pisarka spędzała w Piaskach mnóstwo czasu, podobno lokalni mieszkańcy służyli jej czasem za pierwowzory bohaterów książek
  • opuszczony cmentarz menonitów – społeczności, która w dużej mierze przyczyniła się do zagospodarowania obecnych terenów Żuław Wiślanych
  • stara latarnia morska, czyli właściwie stacja ratownictwa morskiego. Dziś budynek i teren należą do harcerzy
  • granica państwa na plaży oraz w lesie
  • wieże radarowe
  • skarpa z piękną panoramą Zalewu Wiślanego i widokiem na Frombork
  • okopy z czasów II wojny światowej

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

Zobacz też

⦿ Piaski: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA