NaMierzeje.pl
AKTUALNOŚCIKOMUNIKACJA

Żuławska Kolej Dojazdowa z rekordem. Takiego roku jeszcze nie było

Żuławska Kolej Dojazdowa to jedna z najbardziej obleganych atrakcji turystycznych Mierzei Wiślanej. Jest nie tylko środkiem transportu, ale także doskonałym pomysłem na spędzenia rodzinnego dnia. Kolejka kursuje w sezonie pomiędzy Mikoszewem a Sztutowem. Można nią dojechać również do Nowego Dworu Gdańskiego.

  • Żuławska Kolej Dojazdowa kursuje w wakacje oraz wybrane weekendy
  • wąskotorówką można dojechać od przekopu Wisły w Mikoszewie do centrum Sztutowa
  • do końca sezonu 2022 ŻKD nie pojedzie do Nowego Dworu Gdańskiego ze względu na remont zabytkowego mostu w Rybinie
REKLAMA

Ze wstępnych szacunków sprzedaży biletów wynika, że latem 2021 roku kolejka przewiozła prawie 80 tysięcy pasażerów. To znacznie więcej, niż w ubiegłym roku, ale takie dane nie dziwią. Minione wakacje stały pod znakiem ograniczeń covidowych, więc i chętnych do podróżowania żuławskimi wagonikami było mniej.

Wynik z tego sezonu robi wrażenie, tym bardziej, że ŻKD w wakacje nie jeździła przez zabytkowy most obrotowy w Rybinie, który został poddany gruntownej modernizacji. Najprawdopodobniej ta sytuacja nie zmieni się także w przyszłym roku, bo planowana data zakończenia remontu to październik 2022.

REKLAMA
BIKEowa Mierzeja | NaMierzeje.pl

Żuławska Kolej Dojazdowa, czy popularna „wąskotorówka” to jedna z nielicznych pamiątek po bogatej sieci żelaznych dróg, jakie na Żuławach budowano pod koniec XIX wieku. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu służyła jako środek transportu buraków cukrowych. Później Polskie Koleje Państwowe rozpoczęły likwidację szlaków kolei wąskotorowej. Ciuchcia na Mierzei Wiślanej ocalała dzięki interwencji lokalnych samorządów, które postanowiły zamienić ją w turystyczną atrakcję.

Swój pierwszy sezon w nowej roli kolorowe wagoniki zaliczyła w roku 2003 i od tamtej pory na stałe wpisały się w turystyczny krajobraz regionu.

Zobacz też

🌞 Polecane oferty

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Stajnia u Bohuna