Góra Pirat. Panorama na dwie wody

Góra Pirat, znajdująca się w połowie drogi między Piaskami a Krynicą Morską to jedno z nielicznych tego typu miejsc w Europie. Dlaczego? Otóż na wąskim pasie ziemi pomiędzy Morzem Bałtyckim a Zalewem Wiślanym koncentrują się miliony ptaków, które migrują pomiędzy terenami Europy Wschodniej i Azji a oddaloną o tysiące kilometrów Afryką.

Góra Pirata to także atrakcyjny punkt widokowy, z którego można obserwować położony na południu zalew, oraz wybrzeże bałtyckie. Jednak w założeniu wieża powstała po to, by w okresach migracji ptactwa, można było przeprowadzać ich… liczenie.

Podobnych miejsc jest w Europie zaledwie kilka. To między innymi Gibraltar na południu Hiszpanii czy cieśnina Bosfor w Turcji. W Polsce to jedyny tego rodzaju punkt. Wieża na Górze Pirata daje możliwości zarówno obserwacji, jak i prowadzenia badań naukowych. Ptaki wlatują nad coraz węższy odcinek lądu, gdzie koncentrują się liczone w setkach tysięcy. W tym miejscu Mierzeja Wiślana ma zaledwie 800 metrów szerokości.

GÓRA PIRAT I PUNKT WIDOKOWY NA KANALE YOUTUBE

Z Góry Pirata w okresach migracji, czyli wiosną i jesienią można zobaczyć bardzo rzadkie gatunki, takie jak myszołów włochaty, błotniak zbożowy czy sokół wędrowny. Ale warto tu wpaść także poza sezonem wędrówek ptaków. Widoki i panorama Mierzei Wiślanej są warte kilkunastominutowej wspinaczki.

LEGENDA STAREGO PIRATA

Nazwa wzniesienia nie wzięła się znikąd. Legenda głosi, że w czasach, kiedy Mierzeja Wiślana nie była stałym lądem, ale grupą otoczonych mieliznami wysepek, to miejsce upodobali sobie piraci.

Wzgórze jest jednym z najwyżej położonych punktów obserwacyjnych – wierzchołek znajduje się na wysokości 40 metrów nad poziomem morza. Stąd piraci mogli obserwować wody Bałtyku i szykować się do grabieży. Jednym z najbardziej znanych miał być Stary Pirat. Miejscowe przekazy mówią, że w okolicach zakopany jest jego wielki skarb…

GÓRA PIRAT: LOKALIZACJA

REKLAMA

ZOBACZ TEŻ

NOCLEGI W KRYNICY MORSKIEJ

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI


REKLAMA