Most obrotowy w Rybinie 5/5

Most obrotowy w Rybinie na Szkarpawie jest wyjątkowym zabytkiem hydrotechnicznym. Konstrukcja znajduje się na linii kolejowej Stegna – Nowy Dwór Gdański, którą w sezonie letnim kursują pociągi Żuławskiej Kolei Dojazdowej.

Most zaprojektowała i wybudowała firma Stahlwerke Dortmund AG w 1906 roku. Głównym elementem konstrukcyjnym mostu jest 43-metrowe przęsło. Podparto je na centralnym filarze, w którym znajduje się mechanizm obrotowy. Przeprawa została zniszczona w 1945 roku przez wycofujących się Niemców, ale już w 1948 roku ponownie ją uruchomiono.

REKLAMA

Dziś most jest na stałe otwarty dla żeglugi, tylko w sezonie kursowania pociągów Żuławskiej Kolei Dojazdowej jest obracany dwa razy dziennie. Obrót należy wykonać ręcznie, podczas operacji współpracuje ze sobą dwóch zwrotnicznych, którzy ogromnym kluczem muszą wykonać dwanaście obrotów. Kiedy most zostanie „zatrzaśnięty” przejeżdża po nim kolejka jadąca do Nowego Dworu lub Stegny.

Obrotowy most w Rybinie można zobaczyć z miejscowej mariny albo jednego z mostów zwodzonych na Szkarpawie lub Wiśle Królewieckiej. W okolicach węzła wodnego Rybina można także przejść po torach do samej rzeki i przyjrzeć się obrotowej konstrukcji z  bliska. Pokazy mostu obrotowego można podglądać codziennie w okresach kursowania Żuławskiej Kolei Dojazdowej, ok. godziny 9.05 i ok. godziny 18.50. Polecamy także przejażdżkę kolejką, wcześniej sprawdźcie jednak rozkład jazdy.

MOST OBROTOWY W RYBINIE – WARTO WIEDZIEĆ
  • dla obrócenia mostu należy opuścić go z poduszek, by most oparł się całym ciężarem na łożysku
  • w 1943 r. pociąg jadący  ze Sztutowa wpadł do Szkarpawy, ponieważ jego obsługa nie zdążyła na czas obrócić i zaryglować ruchomego przęsła
  • w latach pięćdziesiątych XX wieku w bardzo złych warunkach pogodowych w most uderzyła barka
  • kiedy remontowano mosty zwodzone w Rybinie, most obrotowy służył jako piesza kładka
  • w 1996 roku, po likwidacji Gdańskich Kolei Dojazdowych most wpisano do rejestru zabytków

Oceń to miejsce

ZOBACZ TEŻ

Dołącz do fanów naszych mediów społecznościowych:

REKLAMA

NOCLEGI NA MIERZEI

GDZIE ZJEŚĆ NA MIERZEI

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA