Rocznica Marszu Śmierci. 76 lat temu…

Rocznica Marszu Śmierci  KL Stutthof

Rocznica Marszu Śmierci przypomina o tragicznej historii Mierzei Wiślanej i obozu koncentracyjnego KL Stutthof. 25 stycznia 1945 roku Niemcy rozpoczęli jego ewakuację. Miało to związek ze zbliżającymi się w błyskawicznym tempie wojskami Armii Czerwonej.

Odległe dźwięki wystrzałów artyleryjskich początkowo dawały więźniom nadzieję na rychłe oswobodzenie, jednak kiedy zapadła decyzja o opuszczeniu obozu, nadzieje zamieniły się w koszmar. Wychudzeni, głodni i wyczerpani do granic możliwości  więźniowie w ogromnym mrozie wędrowali w zwartym szpalerze. Ci, którym nie starczało sił zostawali na zawsze.

Marsz Śmierci był bez wątpienia jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w całej historii KL Stutthof. Szacuje się, że podczas marszu poległo około 17 tysięcy więźniów, których niemiecka armia postanowiła ewakuować z dzisiejszego Sztutowa. Trasa marszu naznaczona jest wieloma tragicznymi pamiątkami, jedną z nich jest tablica upamiętniająca miejsce przeprawy przez Wisłę, która znajduje się obok dzisiejszej przeprawy promowej w Mikoszewie.

REKLAMA

W tym roku, w związku z sytuacją epidemiologiczną obchody rocznicy Marszu Śmierci będą skromne. W Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku o godzinie 13.00 odbędzie się msza.

Stutthof był pierwszym i najdłużej funkcjonującym obozem na terenach należących obecnie do Polski. Uruchomiono go już 2 września 1939 roku. Działał on łącznie 2077 dni, aż do zakończenia wojny 9 maja 1945 roku. W tym czasie przez obóz przeszło około 110 tysięcy więźniów pochodzących z 28 państw. a najliczniejszą grupę narodowościową stanowili Żydzi. Natomiast największe grupy państwowe stanowili kolejno Polacy, obywatele Związku Radzieckiego, Węgrzy i Niemcy. Historycy oceniają, że blisko 65 tysięcy więźniów zginęło w wyniku chorób, ciężkiej pracy, fizycznego maltretowania oraz niedożywienia.

Rocznica Marszu Śmierci przypada na 25 stycznia.

📌 ZOBACZ KL STUTTHOF NA MAPIE

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

Zobacz też
REKLAMA

🌞 Polecane oferty

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Tworzenie stron obiektów