NaMierzeje.pl
AKTUALNOŚCIKOMUNIKACJA

Majówka na Mierzei Wiślanej. Jak działa komunikacja?

Majówka na Mierzei Wiślanej jak zwykle zapowiada się gorąco. Nie tylko ze względu na pogodę, ale także na ogrom wydarzeń i atrakcji, jakie czekają na turystów. Jak co roku zebraliśmy dla Was wszystkie informacje, które są potrzebne do zaplanowania majówkowej logistyki. Jak poruszać się po Mierzei Wiślanej?

  • turyści i mieszkańcy będą mogli korzystać z promu przez przekop Wisły a także kursów Żuławskiej Kolei Dojazdowej
  • przez mierzeję Wiślaną kursuje autobus linii 870, którym można dojechać z Krynicy Morskiej na Gdańską Starówkę
  • dostępne są meleksy na plażę albo taksówki dla tych, którzy planują dalsze wypady lub preferują komfort i prywatność
REKLAMA
Marina Village | NaMierzeje.pl

Komunikacja zbiorowa

Prom Świbno – Mikoszewo

Jeśli na Mierzeję Wiślaną przyjeżdżacie z zachodu, warto skorzystać z przeprawy promowej. Prom Świbno – Mikoszewo rusza 27 kwietnia i będzie kursował od rana do wieczora przez cały wydłużony majowy weekend. Promem można wybrać się również na rodzinną wycieczkę na Wyspę Sobieszewską. Przeprawa jest dostępna nie tylko dla zmotoryzowanych, ale także dla pieszych i rowerzystów. Ceny biletów rozpoczynają się od 5 złotych za osobę. Rowerzysta zapłaci 8 złotych a przejazd samochodem kosztuje 25 złotych.

Żuławska Kolej Dojazdowa

Kolorowe wagoniki ŻKD stały się jednym z symboli Mierzei Wiślanej. Kolejka to nie tylko środek transportu ale także atrakcja, którą upodobali sobie szczególnie najmłodsi. Żuławska Kolej Dojazdowa kursuje od prawego brzegu Wisły ze stacji leżącej nieopodal przeprawy promowej aż do centrum Mikoszewa. Po drodze zatrzymuje się na kilkunastu stacjach, między innymi w Jantarze oraz Stegnie. Przewoźnik oferuje bilety jednorazowe, dobowe, a także weekendowe. Za dodatkową opłatą na pokład można zabrać rowery i czworonożnych towarzyszy.

Autobus

Po Mierzei Wiślanej można poruszać się także autobusem linii 870, który kursuje na trasie Gdańsk Główny – Krynica Morska. To wygodny i łatwo dostępny środek komunikacji z dużą liczbą przystanków wzdłuż całej trasy. Sprawdźcie mapkę oraz rozkład jazdy.

Komunikacja wodna

W okresie majówki nie kursują jeszcze wszystkie statki, które w sezonie wakacyjnym pływają po wodach Zalewu Wiślanego lub Zatoki Gdańskiej. W majowy weekend będzie można skorzystać z rejsów tramwajem wodnym linii S3 „Generał Kutrzeba”, który pływa z Krynicy Morskiej do Tolkmicka. Przewoźnik oferuje też łączone wycieczki Krynica Morska – Tolkmicko – Frombork.

Komunikacja Indywidualna

Meleksy i taksówki

W sezonie najbardziej popularnym środkiem transportu są kolorowe meleksy. Można je znaleźć przy głównych wejściach na plaże we wszystkich kurortach Mierzei Wiślanej. Meleksy czekają także w centrach miejscowości czy przy dużych sklepach. Są idealne na krótkie przejazdy z plaży do obiektu noclegowego albo restauracji. Jeśli planujecie dłuższą wycieczkę albo rodzinny wypad do nieco bardziej oddalonej lokalizacji, warto skorzystać z komfortowej taksówki, którą bezpiecznie i wygodnie dostaniecie się do celu. Taksówki zabiorą nawet większą grupę, więc są idealne na wycieczkę z grupą znajomych.

Trasy rowerowe

Mierzeja Wiślana jest rajem dla miłośników jazdy na rowerze. Główna trasa rowerowa R10 z malowniczo położonymi wiatami i miejscami serwisowymi prowadzi od promu w Mikoszewie aż do granicy z Rosją w Piaskach. Wzdłuż Wisły można pojechać także na południe, w kierunku śluzy Gdańska Głowa albo słynnego wiatraka Koźlak w Drewnicy. Na mierzei dostępne są wypożyczalnie rowerów, więc jeśli nie macie możliwości przywiezienia swojego sprzętu, na miejscu na pewno znajdziecie odpowiednie zaplecze.

REKLAMA
Tworzenie stron obiektów

➡ Utrudnienia i przebudowy

Na głównej trasie Mierzei Wiślanej, czyli drodze wojewódzkiej nr 501 w tym sezonie trzeba się liczyć z utrudnieniami. Odcinek pomiędzy Jantarem i Stegną o długości ponad 3 kilometrów zostanie oddany pod koniec lipca. Inwestor zapewnia, że w weekendy będzie regularnie przywracana pełna przepustowość.

Wciąż trwają prace remontowe pomiędzy Stegną a Krynicą Morską. Tu natężenie ruchu będzie większe szczególnie na początku, a także pod koniec długiego weekendu, a po drodze napotkacie fragmenty z ruchem wahadłowym. Droga 501 ma zostać oddana w całości jesienią tego roku.

Uwaga na mosty

27 kwietnia zostanie otwarty szlak żeglugowy na Tudze. Oznacza to chwilowe przestoje w ruchu kołowym podczas otwierania mostów. Tuga nie przecina głównych dróg dojazdowych z Nowego Dworu Gdańskiego na Mierzeję Wiślaną, ale mosty znajdują się na trasach objazdów, z których często korzystają kierowca. Warto zatem wiedzieć, w jakich godzinach mosty będą otwierane

Most w Tujsku
– w okresie od 27.04.2024 r. do 30.09.2024 r.,:  9.00, 11.00, 15.00, 19.00

Most w Żelichowie
– w okresie od 27.04.2024 r. do 30.09.2024 r.:  10.00, 16.00, 18.00

Most w Nowym Dworze Gdańskim
– stałe godziny otwarcia 9.00, 11.00, 17.00

REKLAMA