Piaski, czyli koniec Polski
Piaski to administracyjnie część Krynicy Morskiej. Miejscowość leży na końcu polskiej strefy Mierzei Wiślanej, w odległości około 4 km od granicy Polski z Rosją, a właściwie Obwodem Kaliningradzkim. Dawna nazwa – Nowa Karczma pochodzi oczywiście od… istniejącej na tym terenie w średniowieczu karczmy. Powstała ona dzięki przywilejowi z 16 maja 1429 nadanemu karczmarzowi Hannosowi przez komtura krzyżackiego Henryka Holta.
- Piaski są jednym z najspokojniejszych miejsc na całej Mierzei Wiślanej, idealnym dla tych, którzy szukają pustych plaż i relaksu
- z Piasków można się wybrać na spacer aż do strefy granicznej z Rosją, wyznaczonej siatką na plaży i szlabanami w lesie
- główna część miejscowości leży po stronie Zalewu Wiślanego, skąd rozciąga się doskonały widok na leżący po drugiej stronie Frombork
Pierwszy kościół wybudowano w Nowej Karczmie około 1600 roku. Znajdują się tu także pozostałości cmentarza mennonickiego z XVIII wieku. Wędrujące wydmy powodowały, że osada na przestrzeni wieków kilkakrotnie zmieniała swoje położenie (stąd potoczna nazwa Piaski). Ostatnia taka migracja miała miejsce w 1825.
W czasie II wojny światowej Nowa Karczma uległa zniszczeniu. Została zajęta 1 maja 1945 przez wojska radzieckie, a z czasem przejęła ją administracja polska. Po wytyczeniu granicy, przybyli też pierwsi polscy osadnicy, jednak dopiero w 1964 doprowadzono do Nowej Karczmy z Krynicy Morskiej drogę asfaltową.
W 1948 wprowadzono urzędowo polską nazwę Nowa Karczma, zastępując poprzednią niemiecką nazwę wsi Neukrug (obecnie wschodnia część miejscowości). Jednak dziś nazwa Nowa Karczma praktycznie wyszła z użycia, zastąpiona przez Piaski.
W Piaskach znajdują się szerokie, ciągnące się kilometrami plaże, które w sezonie turystycznym pozostają jednak wciąż nieprzepełnione. Ze względu na mniej rozwiniętą (w porównaniu do Krynicy Morskiej) infrastrukturę turystyczną, Piaski pozostają lokalizacją lubianą szczególnie przez gości szukających spokojnego a także mniej hałaśliwego miejsca.
➡ Atrakcje w Piaskach
Stara latarnia morska w Piaskach
Bezleśna wydma szara w Piaskach
Piaski Leśniczówka. Idealne miejsce na sesję foto
Cmentarz mennonitów w Piaskach
Tramwaj wodny S2 Piaski – Frombork
Klif w Piaskach. Instagram go pokocha
Port w Piaskach, czyli spokój i cisza
Granica w Piaskach. Na plaży lub w lesie
⏩ Zobacz też
- Prom Świbno – Mikoszewo. Cennik i rozkład 2025
- Cypel Mikoszewski ma własny kod pocztowy
- Remont mostu w Rybinie. Objazdy przez dwa miesiące
- Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Znamy daty
- Będą objazdy. Rusza remont mostu w Rybinie
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]
- Budowa Wyspy Estyjskiej. Co się zmieniło? [WIDEO]
- Promenada w Krynicy Morskiej. Zimą też kusi
- Dymienie morza. Na czym polega to rzadkie zjawisko?
Pingback: LATARNIA MORSKA W PIASKACH • NAMIERZEJE.PL
Pingback: MIERZEJA WIŚLANA BEZ SINIC • NAMIERZEJE.PL
Pingback: OKOPY Z CZASÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ • NAMIERZEJE.PL
Pingback: TRASA ROWEROWA W SZTUTOWIE • NAMIERZEJE.PL