Mierzeja Wiślana bez sinic

Kąpieliska w pasie MikoszewoPiaski są bezpieczne i wolne od sinic. Sinice na Mierzei Wiślanej występują znacznie rzadziej, niż w położonej po drugiej stronie ujścia Wisły Zatoce Gdańskiej. Jest to związane przede wszystkim z bezpośrednim dostępem kąpielisk do otwartego morza, oraz większym zakresem ruchu wody.

sinice na mierzei wiślanej - czysta woda

Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny informuje o doskonałej jakości wody wzdłuż całej Mierzei Wiślanej. Mimo to, zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jeśli zauważycie, że woda jest mętna, ma zmieniony kolor lub  w okolicach zbiornika daje się wyczuć specyficzny zapach, może to świadczyć o zakwicie sinic lub pojawieniu się innych bakterii.

SINICE NA MIERZEI WIŚLANEJ

Sinice na Mierzei Wiślanej występują rzadko, jednak zalecamy regularne sprawdzanie raportów o jakości wody w miejscach, które wybraliście na wakacyjny wypoczynek. Aktualne informacje dostępne są na stronie Serwisu Kąpieliskowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego –  https://sk.gis.gov.pl

Toksyny wytwarzane przez sinice są szkodliwe dla człowieka oraz zwierząt. Jednak występowanie sinic w niewielkich, normalnych dla środowiska ilościach nie stanowi zagrożenia. Wręcz przeciwnie – sinice są ważnym składnikiem ekosystemów naturalnych zbiorników wodnych. Są także jednym z najstarszych organizmów występujących naturalnie na Ziemi.

REKLAMA
OBJAWY ZATRUCIA SINICAMI

Jeśli zauważycie u siebie jedne z opisanych poniżej objawów, może to świadczyć o zatruciu organizmu toksynami produkowanymi przez sinice. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

  • wysypka
  • wymioty
  • biegunka
  • swędzenie oczu
  • łzawienie
  • gorączka
  • „grypowe” bóle mięśni i stawów

Powyższe objawy występują nawet do kilku dni po kontakcie z toksynami sinic. Nie wszystkie pojawiają się równolegle i w takim samym nasileniu. Pierwsze symptomy zatrucia mogą pojawić się bezpośrednio po kontakcie z zanieczyszczoną wodą, lub nawet po 72 godzinach.

KIEDY WYSTĘPUJĄ SINICE

Zagrożenie występowania sinic wzrasta wraz z temperaturą wody. Toksyny wydzielają się już w temperaturze pomiędzy 16 a 20 stopni Celsjusza, jednak znane są przypadki ich występowania także w zimniejszych wodach. Rozwojowi sinic oraz toksycznych substancji sprzyja także bezwietrzna pogoda, wysoka temperatura zewnętrzna, oraz niewielka głębokość zbiorników wodnych.

Dołącz do fanów naszych mediów społecznościowych:

REKLAMA

NOCLEGI NA MIERZEI

GDZIE ZJEŚĆ NA MIERZEI

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA