NaMierzeje.pl
ATRAKCJESTEGNAWIDEO

Kościół w Stegnie, czyli żaglowiec pod sufitem

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie jest niewątpliwie jedną z większych atrakcji turystycznych, jakie można znaleźć na całej Mierzei Wiślanej. Budowla została wzniesiona w XVII wieku, w latach 1681-1683. Wcześniej w tym samym miejscu stał gotycki kościół, który spłonął w pożarze.

To miejsce możesz ocenić na dole artykułu

4.79/5

Kościół w Stegnie charakteryzuje się zupełnie niespotykanym wystrojem wnętrza. Strop wewnątrz budynku pokrywa cienkie płótno o rozmiarach 35 x 18 metrów. Na płótnie znajdują się malowidła pędzla Reinholda Schneidera. Pochodzą z 1688 roku, a więc zostały stworzone zaledwie kilka lat po zakończeniu budowy kościoła. Malowidła przedstawiają między innymi sceny zmartwychwstania, sądu ostatecznego oraz wizerunki apostołów. Także Schneider zdobił swoimi malunkami ściany świątyni.

REKLAMA
Nadzalewowa Kolej Drezynowa | NaMierzeje.pl

Jednak największą uwagę przykuwa zawiedzony pod stropem model łodzi żaglowej. Jego konstruktorem jest F.W. Wehlma, dzieło powstało w 1872 roku. Model żaglowca jest darem załogi i podziękowaniem za ocalenie życia.

Kościół w Stegnie jest budowlą barokową, główny ołtarz stanowi kopię obrazu „Złożenie do grobu” Caravagii. Oryginał tego dzieła można oglądać w Muzeach Watykańskich.

KOŚCIÓŁ W STEGNIE NA KANALE YOUTUBE

W 1609 r. niemiecki proboszcz Georg Klein wybudował mały drewniany kościółek, który spłonął w 1676. Ocalała jedynie wieża, organy, wyposażenie ołtarza oraz dzwon z okresu wojny 13-letniej.

Budowa za sześć świerków

W miejscu starej świątyni 25 marca 1681 r. rozpoczęto prace nad budową nowej pod nadzorem Petera Willera – architekta, geodety, a także mechanika Miasta Gdańsk. Budowa barokowego kościoła, jak podają kroniki, była kosztowna. Cieśla Peter Kamrath otrzymał: 2000 florenów, 8 beczek piwa, 15 beczek Krullingu i 6 świerków. Andreas Boshe za budowę wieży otrzymał 1150 florenów oraz drewno ze starej wieży, która ocalała.

Do zakończenia II wojny światowej kościół znajdował się pod opieką ewangelików, później stał się świątynią katolicką. Po wojnie, dzięki staraniom miłośników zabytków do wieży kościoła w Stegnie wrócił dzwon z 1643 roku. Podczas działań wojennych Niemcy wywieźli go z Mierzei.

REKLAMA

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy. Imprezę organizuje Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Co roku odbywa się tu także Międzynarodowy Festiwal Organowy organizowany przez Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

📌 Kościół w Stegnie: nawiguj

Oceń to miejsce

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

➡ Zobacz też:

⦿ Stegna: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

🌞 Oferty premium

➕ DODAJ PROMOWANĄ OFERTĘ

REKLAMA

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA
BIKEowa Mierzeja | NaMierzeje.pl

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA
Stajnia u Bohuna

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Nadzalewowa Kolej Drezynowa | NaMierzeje.pl