NaMierzeje.pl
ATRAKCJESTEGNAWARTO WIEDZIEĆ

Wieloryb w Stegnie. Skąd taki pomysł?

Wieloryb w Stegnie nie znalazł się przypadkiem. Na pewno nie raz, w drodze na plażę, mijaliście charakterystyczną figurkę, która stała się już znakiem rozpoznawczym miejscowości. Jednak historia wieloryba ze Stegny wcale nie jest taka radosna, jak wakacyjne plażowanie.

To miejsce możesz ocenić na dole artykułu

4.89/5

Wieloryb, a właściwie płetwal zwyczajny lub finwal, to gatunek walenia z rodziny płetwowatych. Ciało tego ssaka odnaleziono na plaży w Stegnie w 2015 roku, około 150 metrów od brzegu Morza Bałtyckiego. Po dokładnych badaniach ustalono, że to młody osobnik wspomnianego gatunku. Mierzył dokładnie 17 metrów i 20 centymetrów i ważył 23 tony.

REKLAMA
Nadzalewowa Kolej Drezynowa | NaMierzeje.pl

Początkowo planowano wydobycie martwego ssaka przy pomocy 15-tonowego dźwigu, jednak to zadanie okazało się niewykonalne. Dopiero drugi, 100-tonowy żuraw poradził sobie z finwalem, którego następnie przetransportowano na Hel, gdzie w celach naukowych wykonano sekcję zwłok.

Finwale rzadko wpływają na wody Bałtyku, jednak takie przypadki odnotowano już wcześniej. Ogromne ssaki były widziane w 1930, a następnie w 2007 roku w Zatoce Gdańskiej. W latach 50-tych XX wieku u brzegów Wyspy Sobieszewskiej wyłowiono z wody czaszkę płetwala zwyczajnego. Ostatnim osobnikiem był wspomniany już wieloryb w Stegnie.

Dorosłe osobniki finwala osiągają długość do 26 metrów i mogą ważyć nawet 100 ton. Żywią się zooplanktonem i małymi rybami. Ciąża płetwala trwa 12 miesięcy, noworodek mierzy około 7 metrów a samica przestaje go karmić, kiedy młody osiąga długość około 12 metrów.

📌 Finwal w Stegnie: lokalizacja

Oceń to miejsce

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

➡ Zobacz też:

⦿ Stegna: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

🌞 Oferty premium

➕ DODAJ PROMOWANĄ OFERTĘ

REKLAMA

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA
Nadzalewowa Kolej Drezynowa | NaMierzeje.pl

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA
BIKEowa Mierzeja | NaMierzeje.pl

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Labirynt Stegna Park