Wieloryb w Stegnie. Skąd taki pomysł? 4.8/5 (5)

Wieloryb w Stegnie nie znalazł się przypadkiem. Na pewno nie raz, w drodze na plażę, mijaliście charakterystyczną figurkę, która stała się już znakiem rozpoznawczym miejscowości. Jednak historia wieloryba ze Stegny wcale nie jest taka radosna, jak wakacyjne plażowanie.

Wieloryb, a właściwie płetwal zwyczajny lub finwal, to gatunek walenia z rodziny płetwowatych. Ciało tego ssaka odnaleziono na plaży w Stegnie w 2015 roku, około 150 metrów od brzegu Morza Bałtyckiego. Po dokładnych badaniach ustalono, że to młody osobnik wspomnianego gatunku. Mierzył dokładnie 17 metrów i 20 centymetrów i ważył 23 tony.

REKLAMA

Początkowo planowano wydobycie martwego ssaka przy pomocy 15-tonowego dźwigu, jednak to zadanie okazało się niewykonalne. Dopiero drugi, 100-tonowy żuraw poradził sobie z finwalem, którego następnie przetransportowano na Hel, gdzie w celach naukowych wykonano sekcję zwłok.

Finwale rzadko wpływają na wody Bałtyku, jednak takie przypadki odnotowano już wcześniej. Ogromne ssaki były widziane w 1930, a następnie w 2007 roku w Zatoce Gdańskiej. W latach 50-tych XX wieku u brzegów Wyspy Sobieszewskiej wyłowiono z wody czaszkę płetwala zwyczajnego. Ostatnim osobnikiem był wspomniany już wieloryb w Stegnie.

Dorosłe osobniki finwala osiągają długość do 26 metrów i mogą ważyć nawet 100 ton. Żywią się zooplanktonem i małymi rybami. Ciąża płetwala trwa 12 miesięcy, noworodek mierzy około 7 metrów a samica przestaje go karmić, kiedy młody osiąga długość około 12 metrów.

📌 Finwal w Stegnie: lokalizacja

Oceń to miejsce

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

➡ Zobacz też:

⦿ Stegna: ATRAKCJE | INFO | PLAŻA | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA