Ujście Wisły i rezerwat Mewia Łacha

Ujście Wisły i rezerwat Mewia Łacha znajdują się pomiędzy Mikoszewem a Wyspą Sobieszewską. Nie jest to jednak naturalne ujście największej polskiej rzeki. Przekop Wisły został wykonany w latach 1891 – 1895.

Pierwsze plany i pomysły na wykonanie sztucznego przekopu Wisły pojawiły się już w połowie XVIII wieku, jednak do realizacji projektu przystąpiono ponad 100 lat później, po serii katastrofalnych powodzi, w tym największej – w 1888 roku. Przekop miał zostać zbudowany wzdłuż Przemysławy, historycznej odnogi Wisły, która zanikła jeszcze w średniowieczu.

Aby skierować Wisłę do nowego koryta odcięto śluzami koryta Wisły Gdańskiej (dziś nazywanej Martwą Wisłą), Szkarpawy i Nogatu. 31 marca 1985 roku o godzinie 15:45 nadprezydent Prus Zachodnich, Gustav von Gossler, na telegraficzny sygnał samego cesarza Wilhelma II, własnoręcznie otworzył zapory i nowym korytem popłynęły hektolitry wody. Od tego momentu linia brzegowa Bałtyku cofnęła się o około 3 kilometry.

BUDOWA PRZEKOPU WISŁY W LICZBACH
  • lata 1981 – 1985
  • 1000 robotników oraz 40 maszyn parowych
  • koszt 20 milionów marek
  • długość ponad 7 kilometrów
  • szerokość od 250 do 400 metrów
  • wały przeciwpowodziowe o wysokości 10 metrów
  • bieg Wisły skrócony o 10 kilometrów

W wyniku budowy przekopu powstała Wyspa Sobieszewska – dzisiaj wschodnia dzielnica Gdańska. Przy ujściu Wisły powstał także rezerwat Mewia Łacha, który jest miejscem lęgowym dla tysięcy ptaków. Można tam spotkać także bobry i foki wylegujące się na piaszczystych.

UJŚCIE WISŁY I MEWIA ŁACHA NA PEACEFUL ADRENALINE

Do ujścia Wisły można dostać się ścieżką prowadzącą wzdłuż wału po stronie Mikoszewa. Ścieżka zaczyna się kilkaset metrów na północ od przeprawy promowej Świbno – Mikoszewo, która skraca drogę ze wschodniej części Mierzei Wiślanej do Gdańska o ponad 20 kimometrów. Rowerzyści mogą skorzystać z leśnej trasy prowadzącej do ostatniego wejścia na plażę. Od wejścia numer 90, gdzie można zostawić rowery, spacer wzdłuż brzegu Bałtyku do miejsca, gdzie Wisła wpada do Bałtyku zajmie 20 minut. W sezonie 2020 ustanowiono także pieszy szlak przez rezerwat po stronie Wyspy Sobieszewskiej.

Ujście Wisły i rezerwat Mewia Łacha
UJŚCIE WISŁY – JAK DOJECHAĆ?

ZOBACZ TEŻ

REKLAMA

NOCLEGI W MIKOSZEWIE

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI