NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

AKTUALNOŚCISZTUTOWO

Czterej Pancerni i Pies w Sztutowie. Wyjątkowa kolekcja [WIDEO]

Czterej Pancerni i Pies to jeden z najpopularniejszych seriali w powojennej Polsce. Część zdjęć zrealizowano na Mierzei Wiślanej, a najbardziej znanym filmowym „rekwizytem” w tym rejonie jest Most Czterech Pancernych, przez który do dziś można przejechać w Sztutowie.

  • na Mierzei Wiślanej kręcono sceny wykorzystane w kilku odcinkach serialu
  • most w Sztutowie w filmie odegrał rolę przeprawy pod… Berlinem
  • jeden z epizodów realizowany był w Muzeum Stutthof, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego
REKLAMA

Wystawa poświęcona serialowi Czterej pancerni i pies to kolekcja Stowarzyszenia Klub Pancernych. Zbiór składa się przedmiotów oraz rekwizytów z okresu realizacji serialu, a także z czasów współczesnych.

Bezpośrednio po emisji pierwszej serii dzieło Konrada Nałęckiego zdobyło ogromną popularność. Pojawiły się różne gadżety i zabawki związane z serialem. Wyjątkowe zbiory do końca wakacji będzie można oglądać w Bibliotece Publicznej w Sztutowie. Pamiętacie wąsatego Grigorija, kierowcę RUDEGO 102, w którego postać wcielił się Włodzimierz Press? Na wystawie zobaczycie między innymi replikę jego kultowej kurtki.

dalszy ciąg informacji pod materiałem wideo

Lokalnym akcentem wystawy jest zdjęcie Janka i Marusi z autografami Janusza Gajosa, a także Franciszka Pieczki na odwrocie. Artyści przekazali fotografię wychowankom sztutowskiego Domu Dziecka podczas wizyty jesienią 1968 roku.

Na wystawie znajdziemy ponadto różne wydania książki Janusza Przymanowskiego „Czterej pancerni i pies” (także zagraniczne), fotosy z filmu, hełmofony czołgowe, proporczyki, breloczki, pocztówki, przypinki, wycinki z gazet, plakaty.

W bibliotecznej galerii można zapoznać się także z  kadrami związanymi bezpośrednio z odcinkami serialu kręconymi na Mierzei Wiślanej w październiku 1968 roku.

REKLAMA
Czterej Pancerni i Pies na Mierzei Wiślanej
  • Most Czterech Pancernych na Wiśle Królewieckiej (zatoczka przy moście, stara zlewnia mleka, a także wnętrza mostu) – odcinek „Daleki patrol” oraz „Klin”,
  • Muzeum Stutthof w Sztutowie (wyzwolenie obozu koncentracyjnego) – odcinek „Daleki patrol”,
  • plaża w Krynicy Morskiej – odcinek „Zamiana” (spacer Janka i Marusi, okolice wejścia nr 24),
  • plaża w Piaskach – odcinek „Wojenny siew” (nadmorski spacer Lidki i Grzesia, desant „Hermenegilda”, okolice wejścia nr 6), 
  • teren starej mleczarni w Stegnie  – odcinek „Daleki Patrol” (Wichura przyprowadzający nowy czołg dla załogi).

📌 Wystawa w Sztutowie. Lokalizacja

Wystawa mieści się w budynku biblioteki w Sztutowie, będzie otwarta dla zwiedzających do końca wakacji, w dni powszednie od 8:00 do 16:00 oraz w soboty od 8:00 do 13:00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

▶️ Wystawa w Sztutowie. [GALERIA]

foto/wideo: EON Marcin Wolski

Zobacz też

🌞 Polecane oferty

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA