NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

AKTUALNOŚCIWARTO WIEDZIEĆ

Zwierzęta na przekopie Mierzei Wiślanej. Co z przejściami?

Zwierzęta na przekopie Mierzei Wiślanej będą miały swoje własne przejścia. Inwestycja w znacznym stopniu zaburza dotychczasowy ład środowiskowy, w fazie projektowania musiał więc powstać odrębny plan zmniejszający wpływ konstrukcji na codzienne życie stałych mieszkańców nadmorskich lasów.

W okolicach przekopu powstają cztery pochylnie, które stworzą dwa korytarze dla zwierząt. Każda z nich będzie miała pięć metrów szerokości i ponad dwadzieścia metrów długości. Nawierzchnie pochyli będą zbudowane z ekologicznych kratownic i wypełnione żwirem oraz kamieniami. Następnie inwestor na całości posieje trawę.

Pochylnie są budowane równolegle z postępem całej inwestycji. Jedna znajdzie się w pobliżu głowy śluzy północnej, w odległości kilkudziesięciu metrów od północnego mostu. Druga stanie w takiej samej odległości od mostu budowanego na południu przekopu.

REKLAMA

A co z ptakami i nietoperzami? Aby zapobiec kolizjom ze statkami i elementami konstrukcji całość – włączając w to kanał, drogi techniczne i odcinek drogi wojewódzkiej 501 – zostanie oświetlona ciepłym światłem, które w najmniejszym stopniu wpływa na nocną aktywność latających mieszkańców Mierzei Wiślanej.

Zwierzęta na przekopie Mierzei Wiślanej będą miały swoje ścieżki, ale przejścia powstaną także wzdłuż rzeki Elbląg. Tam ma ich być siedem – cztery na zachodnim oraz trzy na wschodnim brzegu. Z myślą o ptakach na Zalewie Wiślanym powstaje także sztuczna wyspa. Połać zieleni leżąca około dwóch kilometrów od brzegu nie będzie jednak dostępna dla turystów oraz inwestorów. Ma stanowić swoistą ostoję dla licznych gatunków latających, mieszkających gromadnie na Mierzei Wiślanej.

Postęp prac przy budowie przekopu Mierzei Wiślanej możecie śledzić na naszym kanale YouTube Na Mierzeję.

ZOBACZ TEŻ
Zobacz też

🌞 Polecane oferty

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA