Żuławy Wiślane i depresja w Raczkach

Żuławy Wiślane to teren rozciągający się – w dużym uproszczeniu – w równinie delty Wisły. Ich historia jest równie zagmatwana, co sieć kanałów melioracyjnych i rzek, które je przecinają.

Jeszcze na początku XX wieku należały do Prus Wschodnich, po 1920 roku były częścią terenów Wolnego Miasta Gdańsk, które teoretycznie miało pozostawać neutralne, w praktyce było w znacznej większości zamieszkałe i zarządzane przez ludność niemiecką.  

REKLAMA

Z czego słyną Żuławy Wiślane? Przede wszystkim z terenów depresyjnych, czyli położonych poniżej poziomu morza. Większość powierzchni Żuław to tereny rolnicze. Żyzne gleby, wilgotność i umiarkowanie – zarówno latem jak i zimą – temperatury, sprzyjają uprawie roślin.

Żuławy są także bardzo malownicze. Dzieje się tak nie tylko ze względu na ciągnące się kilometrami uprawne pola, ale także dzięki szeregom wierzb, sosnowym i bukowym lasom oraz niskiej industrializacji regionu.

Wspomniane wierzby było sadzone na Żuławach w ogromnej liczbie. Swoją obecność w regionie zawdzięczają bardzo dużym możliwościom wyciągania i magazynowania wody z gleby, co na zalewowych i wilgotnych terenach w znacznym stopniu ułatwiało utrzymanie pół w dobrym stanie.

ŻUŁAWY WIŚLANE NA KANALE PEACEFUL ADRENALINE
ŻUŁAWY WIŚLANE. CIEKAWOSTKI
  • blisko 30% terenów Żuław Wiślanych leży w depresji
  • największa depresja o powierzchni 181 km² rozciąga wokół jeziora Druzno. Na tym obszarze w Raczkach Elbląskich (lokalizacja na mapie Google: KLIKNIJ TU) znajduje się najniżej położony punkt w Polsce (1,8 m p.p.m.). To miejsce znajdziecie przy drodze krajowej numer 22 pomiędzy Elblągiem i Malborkiem.
  • nazwa Żuławy pochodzi od pruskiego słowa solov – wyspa, bądź też od polskiego rzeczownika „żuł”, czyli namuł, osad rzeczny
  • początki osadnictwa na Żuławach sięgają okresu od około 2500 do 1700 lat p.n.e. Potwierdzają to znaleziska archeologiczne. Pierwsi osadnicy zajmowali się najprawdopodobniej rybołówstwem lub poszukiwaniem bursztynu
  • pierwszą większą osadą był Malbork. Gród powstał nad rzeką Nogat w X wieku.
  • w średniowieczu Żuławy były terenem intensywnej kolonizacji holenderskiej – do dziś znajdziecie tu wiele pozostałości po menonitach
  • po II rozbiorze Polski w 1793 roku całe terytorium Żuław Wiślanych włączono do Prus

ZOBACZ TEŻ
Zobacz też
REKLAMA
Apartamenty NCNK | NaMierzeje.pl

🌞 Polecane oferty

  DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA