NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

AKTUALNOŚCIWARTO WIEDZIEĆ

Foki w Bałtyku. Zagrożone celebrytki

Foki w Bałtyku są przedstawicielami nielicznej grupy ssaków zamieszkujących nasze morze. W bałtyckich wodach można spotkać ich trzy gatunki: fokę szarą, fokę obrączkowaną i fokę pospolitą. W Światowy Dzień Foki warto sprawdzić jak, te z natury wesołe i przyjazne zwierzęta, radzą sobie z problemami dotykającymi bałtyckiego ekosystemu.

Foka szara jest największym spośród gatunków występujących w Morzu Bałtyckim. Jest też najczęściej widywana na polskim wybrzeżu. Samce foki szarej dorastają nawet do 3 metrów długości i ważą do 300 kilogramów. Jednak nie dajmy się zwieść pozorom – populacja foki szarej zmniejszyła się o 70% w porównaniu z liczbami sprzed wieku. To efekt przede wszystkim działalności człowieka. Foka szara była tępiona, ponieważ uznawano, że niszczy rybackie sieci i jest „konkurentem” rybaków w walce o połowy ryb.

REKLAMA
➡ Foka Celebrytka

Foka obrączkowana i foka pospolita pojawiają się na polskim wybrzeżu stosunkowo rzadko. Bałtycka populacja tej ostatniej szacowana jest na od kilkuset do niewiele ponad 1000 osobników, dwie foki pospolite jeszcze niedawno obserwowano w okolicach ujścia przekopu Wisły.

Tym bardziej zaskakujące było pojawienie się na plażach Mierzei Wiślanej foki pospolitej, która chętnie pozowała do zdjęć i nie przejmowała się obecnością ludzi. W 2018 roku regularnie widywano ją wylegującą się na piasku w Krynicy Morskiej, Piaskach czy Stegnie. Foka doczekała się nawet swojego profilu na FB, o charakterze edukacyjnym.

➡ Foki w Bałtyku. Co warto wiedzieć?
  • foki to aż 3 z 4 gatunków bałtyckich ssaków. Czwartym jest morświn, krewny delfina
  • w naturalnym środowisku foki żywią się rybami, małżami a także skorupakami
  • potrafią nurkować na głębokość 200 metrów i pozostawać pod wodą do 20 minut.
  • foki lubią dalekie podróże. Przemieszczają się na odległość nawet kilkuset kilometrów. Potrafią spać na powierzchni wody lub tuż pod nią. W trakcie snu bezwiednie wynurzają się aby zaczerpnąć powietrza
REKLAMA
  • co roku w Bałtyku ginie zaplątanych w sieciach nawet 800 fok. Zazwyczaj są to młode osobniki
  • w kwietniu 2016 roku dokonano rekordowej obserwacji w rezerwacie Mewia Łacha w ujściu Przekopu Wisły. Na łasze i w okolicznych wodach naliczono 294 foki szare
  • w Bałtyku łącznie żyje ponad 30 tysięcy fok pochodzących z trzech gatunków – szarej, pospolitej a także obrączkowanej
  • łacińska nazwa foki szarej – halichoerus – oznacza „morską świnię”
  • foka szara jest długowieczna – żyje nawet 50 lat

Foki w Bałtyku wciąż są gatunkiem zagrożony. Jeśli zaobserwowałeś fokę na wybrzeżu, nie podchodź do niej i nie traktuj jako atrakcji turystycznej. Niezwłocznie poinformuj Błękitny Patrol WWF (tel. 795 536 009) lub Stację Morską w Helu (tel. 601 88 99 40)

fot. FB Dom Wczasowy Promyczek Piaski

Zobacz też

🌞 Polecane oferty

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA