NaMierzeje.pl
AKTUALNOŚCIWARTO WIEDZIEĆ

Foki na plażach. Jak pomóc wiosennym maluchom?

Foki na plażach możemy zobaczyć przez cały rok, ale późna zima i wczesna wiosna sprzyjają szczególnie takim spotkaniom. Wiosna to tradycyjnie okres, w którym na wybrzeżu Bałtyku możemy spotkać odpoczywające na piasku foki. Często są to młode osobniki, bo właśnie wczesna wiosna to czas, w którym focze maluchy przychodzą na świat.

  • Fokarium w Helu w ubiegłym roku wypuściło do Bałtyku ponad 30 fok, które wcześniej potrzebowały pomocy
  • jeśli spotkacie fokę na plaży, zachowajcie dystans i skontaktujcie się z odpowiednimi służbami
  • foki powoli odbudowują swoją populację, ale wciąż są gatunkiem zagrożonym wyginięciem
REKLAMA
TAXI Mierzeja

Często małe foki nie dają sobie same rady i wymagają szczególnej opieki albo leczenia. Na pomoc przychodzi między innymi Fokarium z Helu, które opiekuje się osobnikami potrzebującymi pomocy. Jednym z byłych podopiecznych Fokarium jest Juno z Junoszyna. Szczenię trafiło na Hel prosto z plaży Mierzei Wiślanej. W sumie w 2021 roku z Fokarium udało się wypuścić po leczeniu 34 foki. Niestety nie wszystkie zdołano uratować.

Działalność Fokarium jest kosztowna, dlatego warto wesprzeć ośrodek, który całą swoja pasję i serce oddaje tym niesamowicie inteligentnym ssakom. Można zrobić to jednorazowo, dołączając do zbiórki na stronie ratujemyzwierzaki.pl/ratujfoki. Jeśli chcecie mieć w domu foczą pamiątkę, można także wybrać jeden z drobiazgów oferowanych w sklepiku internetowym Fokarium.

➡ Foczy GPS i mapa podróży

Część fok wypuszczonych do Bałtyku otrzymała nadajniki GPS, które umożliwiają śledzenie foczych wędrówek. Mapa pokazuje, że niektóre z nich wybrały się w bardzo daleką podróż, inne wolą spokojne wody Zatoki Gdańskiej. Trzema największymi foczymi podróżnikami okazały się Karwiak, Bosmanka i Brita. Ich trasy możecie sprawdzić na poniższej mapie.

Pamiętajcie, że foka nie jest zabawką ani fotomodelką. Jeśli znajdziecie na plaży fokę, zachowajcie dystans  i skontaktujcie się z odpowiednimi służbami. Foka może odpoczywać po wyczerpującej podróży albo potrzebować specjalistycznej pomocy. Co zrobić, kiedy spotkacie fokę? Sprawdźcie pod tym linkiem, w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Foki żyjące w Morzu Bałtyckim powoli odbudowują swoją populację, ale wciąż są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Jaka jest historia bałtyckich fok? Co warto o nich wiedzieć? Przeczytajcie w tekście Foki w Bałtyku. Zagrożone celebrytki.

fot. www.facebook.com/Fokarium / Katarzyna Kucharska

Zobacz też

🌞 Polecane oferty

REKLAMA
TAXI Mierzeja

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA