NaMierzeje.pl
AKTUALNOŚCIWARTO WIEDZIEĆ

Glony na plażach. Czy są groźne?

Glony na plażach Mierzei Wiślanej można zaobserwować w coraz większej ilości. Pojawiają się też w znacznie większej liczbie lokalizacji. Nie wyglądają ładnie, kąpiel w ich towarzystwie nie należy do przyjemności. Jednak nie należy się obawiać – są całkowicie bezpieczne dla człowieka.

  • glony, które tonami wypływają na plaże to zielenice, które są niegroźne dla ludzi
  • zielenice często mylone są z sinicami. Błąd – to zupełnie co innego. Sinice są bakteriami
  • glony mogą wytwarzać nieprzyjemny zapach, kiedy leżą na plaży
REKLAMA

Przestraszeni turyści wskazują zielone kupki na plaży komentując: „znowu sinice!” Nieprawda. Glony nie mają nic wspólnego z groźnymi dla zdrowia sinicami. Przede wszystkim sinice to toksyczne bakterie. Zielenice są zwykłymi, morskimi, samożywnymi roślinami.

Zielenice wypływają na brzeg, kiedy silny wiatr i prądy morskie odrywają je od dna. Ich pojawienie się na piasku zależy od wielu czynników pogodowych i nie można tego ani przewidzieć ani temu zapobiec. Obecność zielenic nie wiąże się też z niską lub wysoką temperaturą.

➡ Glony na plażach Mierzei Wiślanej. Wideo

Oczywiście kąpiel w takim towarzystwie nie należy do przyjemności, jednak nie należy się obawiać jakichkolwiek konsekwencji dla zdrowia. Jedyną niedogodnością może być przykry zapach wydzielany przez glony, które wyrzucone na brzeg, gniją. Dlatego odpowiednie służby powinny czyścić plaże w strefach strzeżonych kąpielisk z pozostałości zielenic.

Zobacz też

🌞 Polecane oferty

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA