NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

AKTUALNOŚCIPLAŻE

Śmieci na plażach. Czy zabrałeś swoje?

Akcja „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę” ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego. Jej celem jest nakłonienie użytkowników nadbałtyckich plaż do zachowania czystości i porządku.

  • plaże na Mierzei Wiślanej są pełne odpadów i śmieci, pozostawianych przez przebywające na nich osoby
  • śmieci są uciążliwe dla innych plażowiczów, ale przede wszystkim zanieczyszczają morze i wydmy
  • akcja ma cel edukacyjny. To ważne, ale powinny za nią pójść konkretne działania egzekucyjne
REKLAMA

Mogłoby się wydawać, że problemy podnoszone przez organizatorów akcji są znane wszystkim, którzy przyjeżdżają odpoczywać nad polskie morze lub mieszkają tu na stałe. W praktyce okazuje się jednak, że jest zupełnie inaczej. Na plażach walają się sterty śmieci, plażowicze zostawiają po sobie puste puszki i butelki. Pasy nadmorskich wydm w dużych kurortach wyglądają często jak podmiejskie wysypiska.

Wiadomo, że plaża, morze, czysta woda – przyciągają rzesze wczasowiczów. Zależy nam, aby trafił do nich jasny i czytelny przekaz: niczego nie należy zostawiać w piasku na plaży. Wszystkie odpady wyrzucamy do kosza lub zabieramy ze sobą. Zostawiamy po sobie czyste miejsce. Takie, które sami chcielibyśmy zastać – przekonuje Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Akcja Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku ma charakter edukacyjny. Pojawia się jednak pytanie, czy edukacja będzie wystarczająco skuteczna?

Trudno jest zakładać, że ten, kto wyrzuca pustą puszkę lub torbę po jedzeniu do lasu lub do wody nie jest świadomy, że robi coś złego. Nie chodzi tu więc wcale o poziom edukacji społecznej, ale o zwykłą kulturę osobistą. Akcje informacyjne są potrzebne, ale, naszym zdaniem, powinny zostać wsparte odpowiednim programem monitoringu i – niestety – nieuchronnością kar. Inaczej śmieci na plażach będą nam towarzyszyć już zawsze.

Śmieci na plażach.
Zobacz też
REKLAMA
Bałtyk Sztutowo

🌞 Polecane oferty

  DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA